Ukraińcom fantazji i umiejętności nie brakuje. Samochód ciężarowy przerobili na mobilną wyrzutnię rakiet

W mediach społecznościowych pojawił się materiał wideo, na którym możemy zobaczyć samochód dostawczy przerobiony przez stronę ukraińską na mobilną wyrzutnię nowoczesnych brytyjskich, kierowanych pocisków przeciwpancernych Brimstone. Rakiety te stanowią ważną część bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów OTTOKAR BRZOZA, które trafią do Sił Zbrojnych RP.

Wikimedia CommonsDuch.seb

Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych państw wspierających sprzętowo Siły Zbrojne Ukrainy. Wśród uzbrojenia jakie Londyn przekazał żołnierzom ukraińskim należy powiedzieć m.in. o systemach przeciwpancernych, w tym nowoczesnych pociskach Brimstone. 

Brimstone może stanowić uzbrojenie zarówno samolotów, śmigłowców i bezzałogowych statków powietrznych, a także być wystrzeliwany z wyrzutni montowanych na platformach poruszających się po ziemi lub morzu.

Brimstone to broń sprawdzona w zwalczaniu celów stacjonarnych i ruchomych. Jej precyzja wynosząca 1 metr CEP ogranicza powstawanie szkód ubocznych. Pocisk osiąga prędkość do 1.3 Machów a naprowadzany jest aktywnie radiolokacyjne, laserowo oraz inercyjnie.

Niedawno w mediach społecznościowych mogliśmy zobaczyć jak pociski Brimstone odpalane są z samochodu dostawczego przerobionego przez stronę ukraińską na mobilną wyrzutnię.

Warto zauważyć, że w lipcu br. reprezentująca Skarb Państwa Agencja Uzbrojenia zawarła umowę ramową z Konsorcjum PGZ-OTTOKAR w sprawie pozyskania dla Sił Zbrojnych RP bateryjnych modułów ogniowych niszczycieli czołgów OTTOKAR BRZOZA.


Niszczyciele czołgów, wozy dowodzenia i artyleryjskie wozy rozpoznawcze zostaną oparte o dostarczone przez polski przemysł obronny pojazdy 4x4, natomiast pozostałe mobilne komponenty będą wykorzystywały platformy JELCZ. W roli efektora systemu planowane jest wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych BRIMSTONE.
W Silach Zbrojnych RP nowa platforma zastąpi obecnie eksploatowane wiekowe samobieżne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych 9P133 Malutka na podwoziu BRDM-2.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#niszczyciel czołgów #rosyjska agresja ##Ukraina #sprzęt wojskowy #Wielka Brytania #pociski kierowane

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo