Rosjanie coś budują na terenie elektrowni w Zaporożu

Ukraińska inspekcja regulacji jądrowej informuje o samowolnych pracach prowadzonych przez okupantów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W przekazie budowla określana jest jako "nieokreślony obiekt". Do miejsca budowy nie dopuszczany jest personel obiektu.

Zaporoska Elektrownia Atomowa
Autorstwa Ralf1969 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7343361

Inspekcja w opublikowanym w środę komunikacie napisała o "samowolnej budowie nieokreślonego obiektu" przez siły okupacyjne w pobliżu zbiornika zużytego paliwa jądrowego. Podkreślono, że do miejsca budowy nie dopuszczono personelu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

W komunikacie zaznaczono, że prace budowlane są sprzeczne z ukraińskim prawem oraz zasadami bezpieczeństwa jądrowego. Inspekcja zażądała ograniczenia eksploatacji zbiornika zużytego paliwa jądrowego do czasu zakończenia budowy.

Blokują monitoring

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w środę, że na dachu piątego bloku elektrowni okupacyjne siły rozlokowały sprzęt służący do walki elektronicznej, by przeciwdziałać wywiadowi lotniczemu.

Wywiad przekazał też, że część pracowników obiektu została zobowiązana przez siły kontrolujące elektrownię, by do 2 listopada poinformowała, czy podpisuje umowę z rosyjskim koncernem Rosatom. Zapowiedziano, że wkrótce ukraińskie przepustki przestaną być uznawane.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Zaporoska Elektrownia Atomowa #Ukraina #wojna na Ukrainie

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo