Minister wprowadza zarząd przymusowy do objętej sankcjami rosyjskiej firmy. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne

Dziś Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o ustanowieniu tymczasowego zarządu przymusowego we wpisanej na listę sankcyjną firmie Novatek. "Dzięki temu zostanie utrzymane bezpieczeństwo energetyczne dla niemal 1 tys. klientów z całej Polski"  - argumentuje resort.

fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

MRiT przypomina, że firma Novatek Green Energy w związku z wpisaniem 25 kwietnia br. na listę sankcyjną przestała działać.

"Sprzedawała gaz płynny (LPG) oraz skroplony gaz ziemny (LNG). Do świadczenia usług na sieciach należących do spółki została czasowo i w ograniczonym zakresie zobowiązana na mocy decyzji premiera z 29 kwietnia br., Polska Spółka Gazownictwa (PSG)" - poinformowano.

- Podjąłem decyzję o wprowadzeniu do Novatek Green Energy tymczasowego zarządu. Tym samym zostanie utrzymane bezpieczeństwo energetyczne dla ponad 900 klientów końcowych na terenie niemal całej Polski. Zostanie też m.in. przywrócona możliwość przyłączania klientów firmy do jej sieci. To szczególnie ważne w związku ze zbliżającym się sezonem zimowym i w obliczu kryzysu energetycznego, z którym się mierzymy, wywołanego agresją Rosji na Ukrainę i szantażem energetycznym Rosji

 – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

PSG, korzystając z infrastruktury Novatek GE, dostarcza paliwo gazowe do ponad 900 klientów końcowych w 17 gminach, a także do 39 instalacji bezpośrednio zasilających klientów biznesowych.

Wśród korzyści płynących z takiej decyzji, resort wymienia "możliwość samodzielnego prowadzenia działalności przez Novatek Green Energy, w tym wznowienia realizacji wszystkich dotychczasowych umów, utrzymanie miejsc pracy w firmie oraz możliwość przyłączenia do sieci odbiorców, którzy mieli wydane warunki techniczne lub zawarte umowy przyłączeniowe, a ze względu na sytuację ich inwestycje przyłączeniowe nie mogły być kontynuowane".

Powołanie zarządu przymusowego wynika z regulacji prawnych dotyczących listy sankcyjnej. MRiT może wprowadzić taki zarząd do objętej sankcjami firmy m.in. wtedy, gdy zapewnienie działania przedsiębiorstwa jest potrzebne "z uwagi na konieczność utrzymania miejsc prac, świadczenia usług dla społeczeństwa lub wykonywania innych zadań o charakterze publicznym" oraz gdy chodzi o ekonomiczny interes państwa.

 

 Źródło: mrit.gov.pl, niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo