Komorowski chce negocjacji Zełenskiego z Putinem. Sobolewski: to nie dyplomata, tylko "dyplomatołek"

- Było kiedyś takie określenie na tego rodzaju dyplomację - "dyplomatołki", i to jest najlepszy przykład takiego "dyplomatołka", tylko najgorsze, że to jest były polski prezydent - tak sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski ocenił wypowiedź Bronisława Komorowskiego ws. rozmów pokojowych Ukrainy z Putinem.

Bronisław Komorowski
fot. Fotomag/Gazeta Polska

Były prezydent Bronisław Komorowski został zapytany w środę w RMF FM o deklarację prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że nie będzie żadnych rozmów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Jeszcze parę miesięcy temu o tym samym przywódcy prezydent Zełenski mówił, że jest z nim gotów rozmawiać" - przypomniał Komorowski. "Ja opowiadałbym się za gotowością rozmawiania o warunkach pokoju, w tym także bezpieczeństwa Ukrainy, nawet z Putinem" - dodał były prezydent.

"Dyplomatołek"

W ocenie sekretarza generalnego PiS słowa Komorowskiego "są dowodem na to, jaka polityka byłaby przyjęta wobec Ukrainy, gdyby Platforma Obywatelska doszła do władzy".

"To jest głos Platformy Obywatelskiej, głos byłego prezydenta, który wywodzi się z Platformy, a jednocześnie kreuje się teraz na ojca zjednoczeniowego opozycji, który chce stworzyć obóz opozycji (Komorowski nie jest już członkiem PO)"

- powiedział Sobolewski.

"To byłoby nawiązanie do tych "szczytnych tradycji", gdy (ówczesny szef MSZ ) Radosław Sikorski w 2014 roku w Kijowie do Ukraińców, który rozmawiali z Rosjanami w sprawie Krymu, mówił: "Podpiszcie porozumienie, albo wszyscy zginiecie" - powiedział Sobolewski.

"To jest powrót takiej dyplomacji, a my na powrót takiej dyplomacji zgody nie dajemy i mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie" - podkreślił.

"Było kiedyś takie określenie na tego rodzaju dyplomację - "dyplomatołki" i to jest najlepszy przykład takiego "dyplomatołka", tylko najgorsze, że to jest były polski prezydent"

- dodał.

Kuriozalna wypowiedź Komorowskiego

Komorowski w rozmowie z RMF FM przyznał zarazem, że "absolutnie nie należy oczekiwać od Ukrainy, że zrezygnuje ze swojej niepodległości, suwerenności, dążenia do znalezienia się w ramach świata zachodniego tylko po to, by rozmawiać z Putinem". "Odwrotnie, to Putin musi uznać, że Ukraina w dążeniach prozachodnich jest dla niego niezbędnym partnerem, a nie tylko obiektem do pokonania i zniszczenia" - powiedział.

"Nikt ze świata zachodniego nie powinien namawiać Ukrainy do tego, aby tworzyła warunki do rozmów z Putinem, polegających na tym, że rezygnuje z własnych aspiracji do świata zachodniego i z własnej aspiracji do utrzymania suwerenności na terytorium państwa ukraińskiego"

- podkreślił były prezydent.

Dodał, że "chodzi o to, żeby nie zamykać takiej możliwości, że dojdzie do głosu dyplomacja, a nie tylko armaty".

Jego zdaniem "prezydent Zełenski pręży mięśnie i już się dostosowuje do tego, że prawdopodobnie Putin tę wojnę przegra"

"Ale jeszcze, powiedziałbym, nie należy dzielić skóry na niedźwiedziu. Niedźwiedź jeszcze żyw i hasa w lesie" – mówił Komorowski.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo