Syryjczyk nie chciał do Polski, a do Luksemburga. Na ulubieńca aktywistów czekało... dwóch rosyjskich kurierów

Przekazując swój numer telefonu nielegalnym migrantom, aktywiści zachęcają ich do forsowania granicy polsko-białoruskiej - stwierdziła Straż Graniczna na Twitterze. Mundurowi opisali przykład obywatela Syrii, który po telefonie od polskich działaczy na granicy został przewieziony do szpitala. Mężczyzna jednak wcale nie chciał zostać w Polsce, ale chciał trafić do Luksemburga - ponadto miało go tam odwieźć... dwóch Rosjan.

Twitter/Straż Graniczna

"Syryjczyk zatrzymany w miniony weekend przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od razu zadeklarował, a następnie potwierdził pisemnie, że nie chce ochrony międzynarodowej w Polsce"

- oświadczenie tej treści zamieszczono na profilu twitterowym Straży Granicznej. Tweet nawiązuje do skarg aktywistów na postępowanie funkcjonariuszy wobec mężczyzny, który miał być ranny, przemoczony, głodny i cierpiący.

"Obywatel Syrii nielegalnie przekroczył granicę z Białorusi do Polski. Aktywiści zadzwonili na numer alarmowy z informacją, że są przy rannym cudzoziemcu przy granicy. Strażnicy graniczni znaleźli tego mężczyznę. Nie było przy nim nikogo. W szpitalu lekarze orzekli, że jego zdrowiu nic nie zagraża"

- przekazała Straż Graniczna.

Dodała, że okazało się również, iż przy granicy czekało na Syryjczyka dwóch kurierów, obywateli... Rosji.

"Cudzoziemiec dostał leki przeciwbólowe, nie wymagał hospitalizacji. Syryjczyk napisał oświadczenie, że chce jechać do Luksemburga i nie chce ochrony w Polsce. W tym czasie do szpitala zgłosiła się osoba, podająca się za pełnomocnika cudzoziemca. Na miejscu dała mu dokumenty do podpisu"

- czytamy na profilu Straży Granicznej.

Aktywiści zachęcają do forsowania

Zdaniem Straży Granicznej aktywiści, przekazując cudzoziemcom po stronie białoruskiej swoje numery telefonów, w pewien sposób zachęcają ich do nielegalnego przekraczania granicy.

Straż Graniczna oświadczyła też, że ustala, z kim kontaktowali się dwaj obywatele Rosji, którzy przyjechali pod granicę, aby zabrać grupę imigrantów, w tym opisywanego Syryjczyka, i przewieźć ich na zachód Europy.

Migranci wciąż próbują

Przypomnijmy, że wymierzona w Polskę operacja hybrydowa białoruskich służb jest kontynuowana. Tylko wczoraj na terytorium RP z Białorusi próbowało się dostać 116 nielegalnych migrantów. 

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#nielegalni migranci #straż graniczna

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo