Żołnierze NATO poznają Warszawę i jej historię

Żołnierze NATO stacjonujący w Polsce w ramach programu Polskiej Fundacji Narodowej "Zwiastun" będą przez kilka dni w Warszawie, by poznać jej historię - poinformował Temistokles Brodowski z PFN.

Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Przypomniał, że żołnierze NATO uczestniczą w programie "Zwiastun/Forerunner" od 2017 r. Jego celem jest promocja wizerunku Polski, wspieranie wiedzy i postaw patriotycznych oraz budowanie głębszych relacji między sojusznikami.

Żołnierze kolejnych zmian kontyngentu - Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni z Batalionowej Grupy Bojowej Paktu Północnoatlantyckiego a obecnie również stacjonujący w Polsce w związku z agresją Rosji na Ukrainę żołnierze amerykańskiej 82 Dywizji Powietrznodesantowej zapoznają się z historią, dziedzictwem narodowym, wielokulturowością i obyczajami Polski. Uczestniczą też w uroczystościach takich wydarzeń jak rocznica wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, czy obchodach powstania warszawskiego.

W stolicy mają poznać historię miasta i obejrzeć Stare Miasto oraz muzea utrwalające naszą narodową tożsamość - m.in. Zamek Królewski i nieodległą Izbę Pamięci generała Ryszarda Kuklińskiego. Odwiedzą też Muzeum Powstania Warszawskiego czy żoliborskie Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, czy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych - dawne więzienie przy Rakowieckiej.

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Marcin Zarzecki podkreślił, że kolejne spotkanie żołnierzy NATO w projekcie "Zwiastun" to wyraz dobrej współpracy pomiędzy Polską Fundacją Narodową a dowództwem Batalionowej Grupy Bojowej Paktu.

Zarzecki ocenił, że program pozwala upowszechniać polską kulturę i dziedzictwo narodowe za granicą, ponieważ amerykańscy, brytyjscy, chorwaccy i rumuńscy żołnierze stają się naturalnymi ambasadorami Polski.

"'Zwiastun' to narzędzie komunikowania się i edukowania, możliwość budowania sieci kooperacji i bardzo konkretnego wsparcia dyplomacji publicznej w obszarze bezpieczeństwa" - wskazał prezes PFN.

Wiceprezes PFN Michał Góras przypomniał, że naczelnym zadaniem i wyzwaniem projektu jest aktywny dialog ze stacjonującymi w Polsce oficerami i żołnierzami NATO. "Nasz program z sukcesami buduje nie tylko platformę wymiany wzajemnych relacji z nimi, ale przede wszystkim ich pozytywną świadomość na temat Polski" - zaznaczył.

"Żołnierze biorący udział w programie zapamiętają miasto nieujarzmione, pełne bohaterów i wydarzeń od wieków. Jednocześnie zobaczą nasze 'dziś' - miejsce podejmowania najważniejszych decyzji, które stawiają nas w gronie państw, które rozumiejąc historię, walczą o bezpieczeństwo całej ludzkości"

– ocenił członek zarządu PFN Cezary Jurkiewicz.

Brodowski powiedział, że wizyta w stolicy potrwa do niedzieli. W drodze z Bemowa Piskiego do Warszawy żołnierze odwiedzili ostrołęckie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, będą też w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pod Warszawą oraz na polach bitwy z bolszewikami z 1920 r. w Ossowie pod Radzyminem, gdzie zapoznają się z przebiegiem i znaczeniem tego polskiego zwycięstwa dla naszego regionu, Europy i świata.

Podczas trwającego od pięciu lat projektu kolejne grupy uczestników programu "Zwiastun" podczas wyjazdów edukacyjnych oprócz Warszawy odwiedzili m.in. Kraków, oglądali Panoramę Racławicką we Wrocławiu i zamek w Książu. Byli też w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kompleksie Riese w Górach Sowich, Podziemnym Mieście Osówka – miejscu pracy przymusowej więźniów filii obozu Gross Rosen. Uczestniczyli też m.in. w takich wydarzeniach jak Bieg Niepodległości czy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

W projekcie udział wzięło już ponad 2 tys. żołnierzy Paktu Północnoatlantyckiego.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo