Prof. Szczerski na Zjeździe Klubów Gazety Polskiej: Można sobie wyobrazić świat bez Rosji jako mocarstwa

"Można sobie wyobrazić świat bez Rosji, jako mocarstwa. Tę wojnę wygramy niestety tylko na polu walki, Ukraińcy giną i walczą heroicznie za tą sprawę. Dyplomacja tego nie załatwi, tę wojnę przerwie tylko sukces armii ukraińskiej" - mówił podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów Gazety Polskiej ambasador RP przy ONZ prof. Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski
fot. transmisja ze Zjazdu Klubów Gazety Polskiej

Podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Spale z uczestnikami spotkania połączył się z Nowego Jorku ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski. To był niespodziewany, ale niezwykle cenny punkt programu zjazdu. 

"Jesteśmy po ważnym głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie Rosja samotnie, ale korzystając z prawa weta, zablokowała rezolucję potępiającą próby aneksji ukraińskiego terytorium" - powiedział Szczerski.

- Sytuacja w ramach polityki międzynarodowej jest bardzo dynamiczna. Wiemy, że wszyscy ci, którzy na zachodzie opowiadali, że Rosja powinna stać się w pewnym momencie częścią umowy o bezpieczeństwie świata, powinni porzucić te mrzonki

- podkreślił ambasador Polski przy ONZ. 

Szczerski zauważył, że "ostatnio cichy jest prezydent Macron", za to Putin wyraźnie sprecyzował swoje cele.

- Macrona nie widać, nie słychać. Wszystkie argumenty, które wysuwał, że z Rosją trzeba prowadzić dialog, przestają mieć racje bytu. Putin wyraźnie powiedział, że wypowiada wojnę Zachodowi. To nie jest wojna tylko z Ukrainą, Ukraina jest w jego planie tylko pierwszym etapem wojny o miejsce, dominację. On nie chce żadnych rozmów, on chce rozwiązania siłowego

- dodał. 

Kluczowe jest, w jaki sposób na narrację odpowiedzą kraje, które są między zachodem, a "rosyjską ofertą". Kraje te wstrzymały się wczoraj od głosu, czyli Chiny, Brazylia i Indie. Wstrzymał się też Gabon, co pokazuje, jak Rosjanie potrafią wykręcić ręce niektórym krajom afrykańskim. 

- Jest jasna konfrontacja wypowiedziana przez Rosję, bo to Rosja jest agresorem. Słownie, ale też w czynach, jeżeli wziąć pod uwagę zamach na gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 - przypomniał Szczerski.

Jaka będzie postawa USA? Czy Rosja się rozpadnie?

Prowadzący rozmowę Piotr Lisiewicz zapytał, czy możemy być pewni twardej postawy USA w tej sytuacji.

- Pamiętajmy, że USA są w toku kampanii wyborczej, za niecały miesiąc odbędą się wybory parlamentarne, to może zasadniczo zmienić układ polityczny w Stanach. Ale po żadnej ze stron nie padają słowa, by zmienić politykę wobec Rosji

- odpowiedział ambasador Szczerski.

Szczerski zauważył, że Joe Biden przyjął zdecydowaną postawę wobec Rosji, zupełnie inaczej niż Barack Obama w 2014 roku, kiedy Biden był wiceprezydentem. W ocenie Szczerskiego, Amerykanie nie mogli drugi raz dopuścić do wizerunkowej rysy, jaka miała miejsce w Afganistanie. - Amerykanie wybrali opcję, która pokazała, że są silni - powiedział.

Pytany, czy jest możliwy rozpad obecnej Rosji, Szczerski powiedział, że Putin przekalkulował swoją strategię, a wpływy Rosji na świecie były większe przed wojną, niż obecnie. - Putin był bardzo blisko, by pół Europy jadło mu z ręki, by stać się jednym z gwarantów międzynarodowego porządku - przypomniał.

Można sobie wyobrazić świat bez Rosji jako mocarstwa. Tę wojnę wygramy niestety tylko na polu walki, Ukraińcy giną i walczą heroicznie za tą sprawę. Dyplomacja tego nie załatwi, tę wojnę przerwie tylko sukces armii ukraińskiej, by pokazać, że nie ma mitu niezwyciężonej Rosji. On się kończy. Pytanie tylko, czy na tyle odważni będą politycy, by ułożyć sobie wizję świata, w którym Rosja nie jest niezbędna, że będzie na marginesie. 

- Zróbmy to, co Polska, żeby to nie było oczywiste, że Rosji trzeba o wszystko pytać - zaznaczył ambasador. 

 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Krzysztof Szczerski #zjazd Klubów Gazety Polskiej

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...



Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo