Co dziś oznacza suwerenność? "Musimy patrzeć na Polskę w kontekście wielkiego kraju"

- Jeśli widzimy statystyki, że zdecydowana większość młodych Niemców nie chce umierać za ojczyznę, a te same statystyki mówią, że Polska jest gotowa walczyć za ojczyznę - powoduje to jasny sygnał ostrzegawczy dla tych, którzy chcieliby nas atakować - mówił w Spale do Klubowiczów "Gazety Polskiej" Ryszard Czarnecki. Wiceszef resortu infrastruktury suwerenność tłumaczył w kontekście nowych inwestycji na Bałtyku.

Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

„Co dziś oznacza suwerenność?” – próbowali dziś odpowiedzieć na pytanie paneliści podczas spotkania na VIII Nadzwyczajnym Zjeździe Klubów Gazety Polskiej w Spale. Jako pierwszy, głos zabrał wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Na wstępie podziękował za obecność klubowiczów 17 września na przekopie Mierzei Wiślanej w Skowronkach. - Nie mogło was tam zabraknąć. Niezmiernie państwu dziękuję - zwracał się do zebranych.

Suwerenność - jak mówił Witkowski - to odwrócenie się Polski do morza. - O tym mówili królowie przed wiekami. Mówił też o tym śp. prof. Lech Kaczyński. Polska żeglugla morska ma 67 statków - najczęściej to jednostki po 60 tysięcy ton. To tyle statków, że w sytuacji kryzysowej można każdemu Polakowi przywieźć pod dom bochenek chleba, z każdego zakątka świata. Posiadanie dostępu do morza, posiadanie floty masowej, posiadanie portów i stoczni - o tym marzą kraje na południe od Polski - tłumaczył.

- W polskich portach są zaimportowane trzy miliony ton węgla. Niecałe dwa miliony zostało już wywiezione do elektrociepłowni, do elektrowni, do zsypisk, skąd - w handlu detalicznym - będzie można to zakupić. Nie dałoby się tego zrobić, gdyby nie posiadanie polskich portów - przekazał polityk.

- Port w Gdyni rocznie przeładowuje 22 miliony ton. Jest jednym z największych na Bałtyku. Nie brzmi znajomo wyśmiewanie tego typu inwestycji? Nie słyszycie codziennie w mediach kpin z Centralnego Portu Komunikacyjnego, nie słyszycie kpin z przekopu Mierzei Wiślanej, nie słyszycie kpin z Baltic Pipe? Z tym sobie poradzimy, polscy patrioci mają grubą skórę. Jeśli jest wola, znajdą się wszystkie środki, by taką wolę zorganizować - mówił dalej.

Witkowski nawiązał też do sytuacji wokół Odry sprzed tygodni. - Źródła niemieckie, przy pomocy polskojęzycznych mediów i polskojęzycznej opozycji, podnosiły, że to zatrucie przez rtęć. Chodziło o to, byśmy raz na zawsze zapomnieli o jakichkolwiek pracach regulacyjnych na Odrze. Odra ma być rzeką dziką. Tam ma być ptactwo, wędkarze… Nie dajmy sobie wmówić takich bzdur. Ani kroku wstecz - wyjaśniał wiceszef resortu.

"Polska albo będzie silna, albo nie będzie jej wcale"

Drugim panelistą był europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. - Jarosław Kaczyński użył pewnego sformułowania: „Polska albo będzie silna, albo nie będzie jej wcale". O suwerenności trzeba mówić w kontekście siły państwa polskiego. Przy całym szacunku dla naszych sąsiadów, są to państwa małe więc siłą rzeczy ich suwerenność jest mniejsza. Polska jest piątym co do wielkości krajem w Unii Europejskiej. Jest największym krajem naszego regionu. Musimy patrzeć na nasze państwo właśnie w kontekście wielkiego kraju. Mimo, że kontynent, na którym jesteśmy, powoli traci na znaczeniu w wymiarze makroekonomicznym, a także w jakiejś mierze geopolitycznym - mówił Czarnecki.

Polityk wymieniał, że „suwerenność jest funkcją gospodarki, funkcją polityki zagranicznej, funkcją sojuszy międzynarodowych”. - W tym wszystkim bardzo ważna jest też armia. Rosja boi się tylko tych, którzy mają siłę - zastrzegł.

Wskazując, że to kluczowa kwestia, zwrócił uwagę na Wojska Obrony Terytorialnej. - Jeśli widzimy statystyki, że zdecydowana większość młodych Niemców nie chce umierać za ojczyznę, a te same statystyki mówią, że Polska jest gotowa walczyć za ojczyznę - powoduje to jasny sygnał ostrzegawczy dla tych, którzy chcieliby nas atakować - zauważył polityk.

- Wszystko to tworzy suwerenność wielkiego państwa, wielkiego narodu. W tych kategoriach powinniśmy o sobie mówić - przyznał na koniec.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo