Uwaga! Rosyjskie fake-newsy o referendum ws. przyłączenia... obwodu lwowskiego do Polski

Rosyjski przekaz dezinformacyjny nagłaśnia teorię o przyłączeniu do Polski... ukraińskiego obwodu lwowskiego. W sieci krążą zdjęcia przedstawiające... rzekome karty wyborcze z Polski.

Twitter

Od 23 września w okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy trwają pseudoreferenda w sprawie przyłączenia miejscowości do Federacji Rosyjskiej. Głosowania nazywane są przez ukraińskie służby "spektaklem teatralnym", gdyż, jak wynika z informacji SBU, wyniki zostały ustalone już na początku września.

„Te pseudoreferenda są prawnie nieważnymi działaniami organizowanymi przez administracje okupacyjne jako kolejna próba nielegalnej aneksji ziem ukraińskich przez Federację Rosyjską. Dlatego ich wyniki nie mają żadnych konsekwencji prawnych i nie mogą być zaakceptowane ani uznane przez państwo ukraińskie lub społeczność międzynarodową”

- podkreśla ukraińska centralna komisja wyborcza.

Rzekome dokumenty z Polski

Temat jest krytykowany przez wiele państw - w tym Polskę -, które już zadeklarowały, że nie uznają aneksji. Jak się okazuje, rosyjska propaganda przygotowała na tę sytuację "kontrargument". W kremlowskich mediach ponownie powielane są doniesienia o... kartach do głosowania w referendum w sprawie przyłączenia obwodu lwowskiego do terytorium RP. Uwagę na to zwrócił dr Michał Marek.

"Nie pierwszy raz Rosjanie wykorzystują wykreowane/fałszywe dokumenty do budowy swoich przekazów. Przekaz odnosi się do narracji Ukraina - failed state (rzekomo Polska, Rumunia oraz Węgry wraz z Rosją wkrótce doprowadzą do zniknięcia Ukrainy z map)"

- komentuje ekspert od rosyjskiej dezinformacji.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, rbc.ua

#rosyjska okupacja #Ukraina #Rosja #pseudoreferenda

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo