Ponad 40 procent poparcia dla Zjednoczonej Prawicy, opozycja w tyle. PSL pod progiem wyborczym

Z wyliczeń Europe Elects na podstawie sondażu Reaserch Partners wynika, że gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, to zdecydowanie wygrałaby je Zjednoczona Prawica, uzyskując ponad 40-procentowe poparcie. Pozostałe ugrupowania pozostają daleko w tyle.

Zdjęcie ilustacyjne
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Zjednoczona Prawica w sondażu uzyskała wynik 40,5 procent. Koalicję Obywatelską popiera 28,3 proc, Lewicę 9,1 proc, Polske 2050 - 8,7 proc, zaś Konfederację - 6,3 proc. Poza progiem wyborczym znajdują się PSL - 4,2 proc i Kukiz'15 - 1,8 proc. Gdyby Kukiz zdecydował się na start w ramach Zjednoczonej Prawicy, jej przewaga nad Koalicją Obywatelską byłaby jeszcze wyższa. 

Analiza Europe Elects, organizacji zajmującej się analizą wyników sondażowych w Europie, opiera się na badaniu przeprowadzonym przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 9-12.09.2022, na ogólnopolskiej próbie 1077 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Instytut Europa Elects przedstawił swoją analizę z wyłączeniem odpowiedzi osób, które nie miały zdania na kogo zagłosować (9,4 proc.).

Zjednoczona Prawica zwycięża w różnych wariantach

Według sondażu Research Partner, który uwzględnił 9,4 proc. badanych, którzy nie mają wyrobionego zdania, na kogo oddać głos, największe poparcie zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 36,7 proc. respondentów. Koalicja Obywatelska uzyskałaby głosy 25,6 proc. Polaków. Lewica cieszy się w tym sondażu poparciem 8,2 proc. ankietowanych. W parlamencie znalazłaby się także partia Szymona Hołowni, którą poparłoby 7,9 proc. badanych oraz Konfederacja z 5,7 proc. głosów. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sondaż

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo