"Przekop Mierzei Wiślanej" na znaczku pocztowym

Poczta Polska wyemitowała znaczki pocztowe przedstawiające przekop przez Mierzeję Wiślaną widziany z lotu ptaka. Do urzędów pocztowych trafi ich w sumie 5 mln sztuk. Wartość znaczka "Przekop Mierzei Wiślanej" to 60 groszy.

Konrad Falecki/Gazeta Polska

Znaczek o nazwie "Przekop Mierzei Wiślanej" zaprezentowano w środę w Urzędzie Pocztowym Elbląg 1. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski oraz wiceprezes Wiesław Włodek, poseł PiS z Elbląga Leonard Krasulski i podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka.

Na znaczku znajduje się fotografia przedstawiająca przekop przez Mierzeję Wiślaną z lotu ptaka, a na kopercie pierwszego dnia obiegu (FDC) – schemat kanału żeglugowego i koniecznej infrastruktury.

"Poczta Polska upamiętnia na znaczkach pocztowych nie tylko ważne rocznice i postacie. Nasze wydawnictwa filatelistyczne stanowią także świadectwa przełomowych i ważnych wydarzeń, których jesteśmy świadkami. Otwarcie nowej drogi wodnej, kanału łączącego ziemię elbląską z morzem bez wątpienia zasługuje na upamiętnienie na znaczku pocztowym"

- przekazał prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski, cytowany w informacji.

Znaczek ma format 31,25 x 25,5 mm, jego wartość to 60 groszy. W sumie wydrukowano 5 mln tego typu znaczków.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną otwarto w minioną sobotę. Kanał łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. W niedzielę przez nową drogę wodną przeprawiło się 95 jednostek.

Poczta Polska zaznaczyła, że znaczek "Przekop Mierzei Wiślanej" nie jest jedynym wydawnictwem spółki, na którym zaprezentowano polskie drogi wodne, które - jak wskazano - kilka lat temu zostały zaprezentowane na serii kartek pocztowych.

- Motywy morskie i marynistyczne są zaś częstym tematem znaczków pocztowych. Przed kilkoma dniami Poczta Polska uczciła jubileusz latarni Rozewie, wprowadzając do obiegu walor filatelistyczny emisji "200 lat latarni morskiej Rozewie"

- napisano w informacji prasowej.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo