Na Podkarpaciu szczepienie lisów. Nie podnoś szczepionek!

Na Podkarpaciu w czwartek rozpocznie się jesienne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. Akcja potrawa do 1 października.

Pixabay

Jak przekazał podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii dr Mirosław Welz, "uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej, z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych, oraz wykładanie ręczne wokół osiedli ludzkich".

Wykładana przynęta, która wydaje specyficzny zapach, zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Jej działanie skierowane jest wyłącznie na lisy.

Szczepienie obejmie w całości teren województwa podkarpackiego.

Służby weterynaryjne apelują do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek. Przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. Z kolei kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej.

Podkarpacki wojewódzki lekarz weterynarii przypomina, że w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Szczepienie lisów na Podkarpaciu po raz pierwszy przeprowadzono w 1996 roku. Objęło wtedy dawne województwo krośnieńskie. W następnych latach do akcji włączano kolejne powiaty.

Od 2001 roku obejmuje ona całe województwo podkarpackie.

Według szacunków Lasów Państwowych, na Podkarpaciu bytuje ponad 9 tys. lisów.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo