Rząd PO-PSL obniżył zasiłek pogrzebowy. Teraz może zostać podniesiony

Rząd rozważa podniesienie zasiłku pogrzebowego, nie zdecydowano jeszcze, o jaką kwotę - informuje "Super Express".

Zdjęcie ilustacyjne
Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Od 1 marca 2011 roku, decyzją ówczesnego rządu PO-PSL, na czele którego stał Donald Tusk, zasiłek pogrzebowy został zmniejszony z 6395,7 zł do 4 tys. zł. Resort finansów taką zmianę argumentował "dostosowaniem wysokości świadczenia do średniej wysokości tego zasiłku w innych krajach Unii Europejskiej".

Podczas sejmowej debaty na temat ustawy ówczesna wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła, że ograniczenie zasiłku do 4 tys. zł i tak plasuje Polskę na bardzo wysokim miejscu. "Nadal jest to powyżej średniej wysokości tych zasiłków w Europie" - powiedziała.

Ustawę przyjęto i do dziś zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł. 

Czy zasiłek pogrzebowy wzrośnie?

To pytanie Polacy zadają sobie już od wielu lat. Szczególnie dziś - gdy ceny się zmieniły i 4 tysiące złotych nie wystarcza na godne pożegnanie bliskiej osoby.

- Przeciętne wynagrodzenie w 2011 r. wynosiło niespełna 3,4 tys. zł. W 2022 r. wynosi niemal 6,4 tys. zł. Minimalne wynagrodzenie w 2011 r. wynosiło 1386 zł. Dziś to 3010 zł brutto. W praktyce oznacza to, że wysokość zasiłku pogrzebowego w 2011 roku obniżono o ok. 40 proc. Do dziś mimo znacznego wzrostu wynagrodzeń i cen usług jest on utrzymywany na niezmienionym poziomie 

- wskazała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, która wystąpiła do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg z interpelacją.

Od lat realia społeczno-gospodarcze pokazują, że jest to kwota zdecydowanie niewystarczająca do wyprawienia skromnego pogrzebu. Sytuacja ta niejednokrotnie, zwłaszcza w przypadku osób słabiej uposażonych, skutkuje koniecznością zadłużania się w celu godnego pożegnania bliskiej osoby. Problem ten sygnalizowany jest od lat.

Biorąc pod uwagę powyższe, posłowie zwrócili się z następującym pytaniem:

  • Czy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prowadzi lub zamierza prowadzić prace zmierzające do podwyższenia kwoty zasiłku pogrzebowego?

Odpowiedzi udzielił wiceminister Stanisław Szwed: 

- Obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego

- napisał.

Dzisiejszy "Super Express" informuje również, że rząd rozważa podniesienie zasiłku pogrzebowego, nie zdecydowano jeszcze, o jaką kwot. Z informacji redakcji wynika, że niewykluczone, iż zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 5 tys. zł w przyszłym roku.

- Analizujemy postulaty związkowców, zajmujemy się sprawą zasiłku pogrzebowego

– powiedział "SE" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#zasiłek pogrzebowy

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo