Rząd przedstawił budżet na 2023 rok. Siły Zbrojne RP z największymi środkami w historii

To budżet bezpieczeństwa Polski - stwierdził premier Mateusz Morawiecki zapowiadając budżet Sił Zbrojnych RP na 2023 rok. Wojsko ma otrzymać rekordowe 98 mld zł. Zdaniem szefa ministerstwa obrony Mariusza Błaszczaka, jest to efekt przyjętej ustawy o obronie Ojczyzny.

Twitter/@1WBPanc

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. "To ambitny budżet na trudne czasy" - podkreślił. Premier mówił na konferencji prasowej, że w zaplanowanym na najbliższe dwa lata budżecie państwa zaplanowana najdalej idąca rewolucja.

"Ten rok zamkniemy budżet obrony narodowej na poziomie ok. 58 mld zł, a na przyszły rok planujemy 98 mld zł"

- poinformował. Dodał, że oprócz budżetu na regularną armię planujemy dodatkowe 30-40 mld zł na zakup uzbrojenia za granicą.

Szef rządu podkreślił na konferencji prasowej, że "dzięki stabilnym finansom publicznym mamy możliwość znaczącego wzmacniania armii. Jest plan zrekrutowania ok. 20 tys., nie wliczając w to Wojsk Obrony Terytorialnej". Dodał, że jest to budżet bezpieczeństwa Polski.

Informacje podane przez premiera skomentował wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

"Rekordowy budżet na Siły Zbrojne RP w 2023 roku staje się faktem. To jeden z efektów ustawy o obronie Ojczyzny. Rada Ministrów przyjęła dziś budżet na 2023 rok"

- napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Do rekordowego budżetu na Siły Zbrojne RP, Szef MON odniósł się również podczas briefingu prasowego w Pradze. Jego zdaniem, "to są wydatki, które Polska powinna ponieść, żeby wzmocnić polskie siły zbrojne". Akcentował jednocześnie, że ci wszyscy, którzy atakują działania zmierzające do wyposażania wojska polskiego w nowoczesne uzbrojenie, działają na niekorzyść pastwa polskiego.

Błaszczak powiedział też, że w myśl starej łacińskiej zasady, "my chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny".

"Mamy świadomość, że jeśli sami nie zadbamy o nasze bezpieczeństwo, to nikt inny tego obowiązku za nas tego nie wypełni. W związku z tym, wzmacniamy polskie siły zbrojne, wyposażamy polskie siły zbrojne w nowoczesny sprzęt"

- wyjaśnił.


Zgodnie z procedurą budżetową przyjęty przez rząd wstępny projekt budżetu zostanie przekazany do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na 2023 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, Rada Ministrów ma czas do 30 września br.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Wojsko Polskie #Siły Zbrojne RP #Mariusz Błaszczak #Mateusz Morawiecki #budżet 2023

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo