Opozycja w amoku po wywiadzie prof. Krasnodębskiego dla TV Republika. "To tylko potwierdza moje słowa"

- Trzeba nic nie rozumieć, by sądzić, że niepodległość traci się jedynie wyniku militarnego podboju - odpowiedział prof. Zdzisław Krasnodębski wszystkim, którzy zarzucają politykowi bycie „piątą kolumną Rosji”. Poszło o słowa, jakie padły w rozmowie z red. Katarzyną Gósjką w programie Telewizji Republika „W Punkt”. Z trwającej ponad pół godziny rozmowy z kontekstu wyrwano trzy zdania. Poszukującym sensacji zeszło się na tym pięć dni.

Fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

„Uważam, że zagrożenie dla naszej suwerenności ze strony Zachodu jest większe niż ze strony Wschodu. To jest paradoksalne. Oczywiście, Rosja jest brutalna, Rosja może wypowiedzieć nam wojnę. Ale Polacy wiedzą w sensie duchowym, czy psychologicznym, jak z takim niebezpieczeństwem się obejść. Putin nas nie dzieli, ale łączy. Natomiast Unia Europejska posługuje się innymi zupełnie środkami”

- powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości 18 sierpnia na antenie Telewizji Republika.

Blisko tydzień po przeprowadzonym wywiadzie, część mediów zaczęła zarzucać prof. Krasnodębskiemu podejście jednocześnie antyeuropejskie i prorosyjskie. Naraz do komentarzy rzucili się politycy opozycji.

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej zarzucił „trywializowanie zagrożenia Putina”. - Albo jest to skrajna głupota i nieodpowiedzialność, albo ukryta piąta kolumna Wschodu. Wtedy siedem lat PiS, który przesuwa nas z Europy Zachodniej bliżej Moskwy, przestaje dziwić - podzielił się swoją refleksją. Lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty prof. Krasnodębskiemu zarzucił głupotę, Adam Szejnfeld (PO) przypisał zaś „nadgorliwość w dogadzaniu wodzowi”.

W odpowiedzi, prof. Krasnodębski napisał:

Co to znaczy suwerenność?

O rozwinięcie (i tak obszernej, bo ponad półgodzinnej) wypowiedzi portal niezalezna.pl zwrócił się do prof. Krasnodębskiego.

- Nie lekceważę zagrożenia siłą militarną ze strony Rosji ani imperializmu rosyjskiego. Znaczy to tylko tyle, że Polacy potrafią sobie z tym poradzić. Wiedzą, na czym to zagrożenie polega, jak możemy się bronić. Suwerenności jednak nie traci się wyłącznie w wyniku podboju militarnego. Suwerenność nie jest związana wyłącznie z kwestią wojny, wyniszczenia fizycznego. Suwerenność można utracić - jak przekonuje nas historia - na inne sposoby

- rozpoczyna europoseł PiS.

Przyznaje, że mówił tylko o tym, że "zagrożenie ze strony Unii Europejskiej jest bardziej skomplikowane, że dzieli nas, a nie łączy”. - Z resztą dzisiejsze reakcje na moje słowa tylko to potwierdzają - zauważa.

„Co to znaczy suwerenność?” - pyta i odpowiada zaraz:

„to możliwość samodzielnego podejmowania strategicznych, kierunkowych decyzji dotyczących gospodarki, systemu instytucjonalnego, kwestii wzorów kulturowych itd. O ile zagrożenie ze strony Rosji łączy Polaków ponad podziałami, o tyle to (zagrożenie z Zachodu) nas dzieli, ponieważ jest trudniejsze do zidentyfikowania. W tym sensie zagrożenie jest większe”.

- Jeśli ma powstać superpaństwo Unia Europejska to oczywistym jest, że poszczególne człony tego państwa nie będą już państwami suwerennymi - tłumaczy prof. Krasnodębski.

- Zawsze podkreślaliśmy, że chcemy być w Unii by ją zmieniać, by walczyć z tendencjami, które definiujemy jako zagrożenia. Jesteśmy zwolennikami współpracy narodów europejskich. Sprzeciwiamy się centralizacji Unii. Żaden polexit, żaden eurosceptycyzm… Nasze stanowisko jest eurorealistyczne

- przypomina polityk.

Dzieli się refleksją, że „są jednak takie siły polityczne w Polsce, które uważają Unię za jakieś bóstwo, że żadne jej tendencje nie mogą być krytykowane”.

- Z drugiej strony wszyscy, którzy mnie znają wiedzą, że Unii Europejskiej nie traktuje jak jakiegoś wcielenia zła, wręcz przeciwnie. Obecnie toczy się spór na temat przyszłego kształtu Unii - tylko o tym mówiłem. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że tendencje federalistyczne w Unii są zagrożeniem dla suwerenności Polski

- podsumowuje prof. Krasnodębski.

Zachęcamy do wysłuchania całości rozmowy:

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo