Mamy 35 miliardów nadwyżki budżetowej. Bujak: „To pokazuje, że dobry stan finansów publicznych jest trwały”

Mimo kryzysu oraz tego, że Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, stan finansów publicznych jest stabilny. Według danych Ministerstwa Finansów nadwyżka budżetowa wynosi 36,2 mld zł. - To jest efekt mocnego wzrostu dochodów podatkowych, co z kolei wynika z dobrej koniunktury w polskiej gospodarce - ocenił Piotr Bujak w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

flickr

Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń-lipiec 2022 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2022 r. wyniosło: - dochody: 313,3 mld zł, tj. 63,7 %, - wydatki: 278,6 mld zł, tj. 53,4 % - poinformowało Ministerstwo Finansów. W okresie styczeń-lipiec 2022 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 35,2 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń-lipiec 2021 r. o ok. 37,2 mld zł. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

[polecam:https://filarybiznesu.pl/kryzys-i-brak-pieniedzy-z-ue-mimo-tego-niemal-35-mld-zl-nadwyzki-budzetowej/a16620]

Dane te skomentował w rozmowie z portalem Niezalezna.pl główny ekonomista i dyrektor departamentu Analiz Ekonomicznych PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. - Jak pokazują szczegóły danych to jest efekt mocnego wzrostu dochodów podatkowych, co z kolei wynika z dobrej koniunktury w polskiej gospodarce. To też świadczy o tym, że ten dobry stan finansów publicznych jest trwały i że na koniec roku saldo budżetu państwa nie będzie gorsze niż założono w ustawie budżetowej - powiedział.

- Gdyby nie dodatkowe wydatki uzasadniane nadzwyczajną sytuacją - mam na myśli wydatki na osłonę dla gospodarstw domowych związaną z gwałtownym wzrostem cen nośników energii - to byłaby nawet szansa na zrównoważenie budżetu państwa w tym roku, a już na pewno na ograniczenie deficytu względem planowanego poziomu

- dodał. 

Portal FilaryBiznesu.pl poinformował, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego:

  •     dochody z podatku VAT były wyższe o 9,9 % r/r (tj. ok. 12,0 mld zł),
  •     dochody z podatku PIT były wyższe o 12,5 % r/r (tj. ok. 5,0 mld zł),
  •     dochody z podatku CIT były wyższe o 47,2 % r/r (tj. ok. 14,6 mld zł),
  •     dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 10,0 % r/r (tj. ok. 4,3 mld zł).

 

 Źródło: Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo