Szkolenie polskich żołnierzy na czołgach Abrams

Na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL) odbędzie się w środę szkolenie polskich żołnierzy na czołgach Abrams. W wydarzeniu weźmie udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Twitter.com/MON_GOV_PL

W kwietniu szef MON podpisał umowę na zakup 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams. Czołgi będą służyć głównie w 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Centrum Operacyjne MON poinformowało, że w szkoleniu, prowadzonym przez stronę amerykańską w ramach tzw. Akademii Abrams weźmie udział do końca 2022 r. ok. 150 żołnierzy, w tym kadra techniczna, instruktorska oraz załogi, które będą potem użytkownikami sprzętu. W środę szkolenie na poligonie CSWL obserwował będzie szef MON.

W kwietniu szef MON podpisał umowę na zakup 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams w ich najnowszej konfiguracji wraz ze sprzętem towarzyszącym oraz pakietem szkoleniowym. W lipcu Mariusz Błaszczak potwierdził, że czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce, docierają do CSWL i wkrótce rozpoczną na nich szkolenie żołnierze Żelaznej Dywizji - 18 Dywizji Zmechanizowanej.

"Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora"

– informował w lipcu szef MON.

CO MON przypomniało, że zakupiona przez Polskę wersja M1A2 Abrams SEPv3 ma specyfikację tożsamą ze sprzętem używanym przez siły zbrojne USA.

Czołgi są wyposażone w najnowocześniejsze systemy komunikacji, pozycjonowania wozu i zarządzania walką, co pozwala na zobrazowanie środowiska walki wszystkim użytkownikom tych czołgów na poszczególnych poziomach dowodzenia.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo