Sankcje dla miksera kryptowalut

Amerykański resort finansów ogłosił w poniedziałek sankcje na tzw. mikser kryptowalut Tornado Cash, za pomocą którego przestępcy wyprali ponad 7 mld dol. Wśród korzystających z serwisu byli hakerzy z Korei Północnej.

pixabay.com/sergeitokmakov

Sankcje oznaczają zablokowanie środków firmy na terenie USA lub w posiadaniu podmiotów objętych amerykańskim prawem.

Według komunikatu ministerstwa Tornado Cash - usługa ułatwiająca ukrywanie pochodzenia kryptowalut - została wykorzystana m.in. przez grupę hakerów Lazarus Group, pracującą na zlecenie reżimu w Pjongjangu, by wyprać ponad 455 mln dol., a także środki pochodzące z cyberataków na instytucje kryptowalutowe Nomad i Harmony Bridge.

"Mimo składanych publicznie obietnic Tornado Cash nie wprowadziło skutecznych kontroli mających uniemożliwić szkodliwym grupom hakerskim regularne pranie środków"

- ogłosił resort.

Szef dyplomacji USA Antony Blinken podkreślił, że hakerzy z Lazarus Group są odpowiedzialni za jedną z największych kradzieży kryptowalut w historii, i zapowiedział, że amerykańska administracja użyje wszelkich środków, by walczyć z hakerami i tymi, którzy im pomagają.

Tornado Cash jest drugim tego typu podmiotem objętym sankcjami po Blenderze - innym mikserze, który również był używany przez północnokoreańskich hakerów do ukrywania zysków z cyberataków.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo