Minister Moskwa: Urząd Regulacji Energetyki zablokuje podwyżki cen za ciepło powyżej 40 procent

"Urząd Regulacji Energetyki (URE) będzie blokował podwyżki cen za ciepło systemowe" - poinformowała dziś minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. "Maksymalna akceptowalna podwyżka ma wynosić 40 procent" - dodała.

Anna Moskwa
Aleksiej Witwicki / Gazeta Polska

Szefowa resortu klimatu i środowiska poinformowała na konferencji, że przygotowany został kompleksowy pakiet, który "byłby skierowany dla wszystkich użytkowników ciepła, dla tych wszystkich, którzy podgrzewają wodę, ale potencjalnie mogłyby ich dotknąć podwyżki".

Moskwa wyjaśniła, że jednym z elementów wsparcia ma być ochrona odbiorców ciepła systemowego.

Jak dodała, w przypadku odbiorców taryfowych ciepła systemowego, podmiotem, który "będzie wstrzymywał podwyżki, blokował podwyżki, będzie mroził ceny, będzie URE".

Moskwa zaznaczyła, że podstawowym czynnikiem wpływającym na ceny jest cena surowca, gazu czy węgla. "Bazując na cenie surowca za poprzedni sezon grzewczy określanej na marzec przyjęliśmy próg akceptowalny na poziomie surowca, to jest ok. 60 proc., co nam się przekłada na taryfę w większości wypadków ok. 40-proc. podwyżki. I na tym poziomie mrozimy taryfę, czyli prezes URE nie będzie akceptował większej podwyżki” – powiedziała minister.

Dodała, że w tym rozwiązaniu przewiduje się rekompensaty dla ciepłowni z budżetu państwa, jeśli wnioskowałyby o większe podwyżki

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ceny ogrzewania #podwyżki #Urząd Regulacji Energetyki #Anna Moskwa

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo