Minister Maląg dla Niezalezna.pl: Ochroniliśmy przedsiębiorstwa przed bankructwem, a Polaków przed bezrobociem

Wyliczenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu utrzymała się na takim samym poziomie jak miesiąc wcześniej i wynosi 4,9 proc. Według minister Marleny Maląg, którą portal Niezalezna.pl poprosił o komentarz w tej sprawie, „działania rządu zmierzające do ochrony przedsiębiorstw i co za tym idzie miejsc pracy, były skuteczne”. Nasza rozmówczyni podkreśliła, że ujawnione dzisiaj szacunki pokazują także, iż „wbrew obawom niektórych, nie mamy się o co martwić w związku z przybyciem do Polski uciekających przed wojną obywateli Ukrainy”. 

Minister Marlena Maląg
Autor: Zbyszek Kaczmarek

Najnowsze szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej po raz kolejny potwierdzają, że sytuacja na rynku pracy w Polsce jest bardzo dobra i jest stabilna. Stopa bezrobocia w lipcu br. wyniosła 4,9 proc. – tyle samo co w poprzednim miesiącu. W porównaniu z lipcem 2021 r. spadła o 1 pkt. proc., bezrobocie było też niższe niż przed wybuchem pandemii. – W końcu lipca 2022 br. w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych – o 6,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej. Po raz ostatni liczba bezrobotnych była niższa w lipcu 1990 r. – poinformowała minister Maląg.

- Dane te dowodzą skuteczności działań realizowanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w czasie pandemii – ochroniliśmy przedsiębiorstwa przed bankructwem, a Polaków przed bezrobociem 

- oceniła w komentarzu dla Niezalezna.pl szefowa MRiPS.

- Pokazują także, że wbrew obawom niektórych, nie mamy się o co martwić w związku z przybyciem do Polski uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Dobrze odnajdują się oni na rynku pracy, wypełniają luki w niektórych branżach. Do tej pory na mocy uproszczonych procedur zatrudnienie znalazło już 385 tys. osób

- dodała.

Minister Maląg zaznaczyła, że „dobrą sytuację na rynku pracy w Polsce potwierdzają również unijne urzędy”. - Według Eurostatu Polska z bezrobociem na poziomie 2,7 proc. znajduje się na drugim po Czechach (2,4 proc.) miejscu pod względem najniższej stopy bezrobocia w Unii Europejskiej. Tuż za nami są Niemcy z wynikiem 2,8 proc. – wyjaśniła nasza rozmówczyni.


Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu lipca 2022 r. kształtowała się w przedziale od 2,7 proc. w woj. wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W czterech województwach wskaźnik zmniejszył się w porównaniu ze wskaźnikiem z czerwca br. o 0,1 pkt. proc.

Porównując poziom bezrobocia w końcu lipca br. do stanu z końca lutego 2020 r. (przed epidemią COVID-19) liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o ok. 108,3 tys. osób (o 11,8 proc.), a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,6 punktu proc. niższa niż w końcu lutego 2020 r.

 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

po
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo