Gazprom kontynuuje energetyczny szantaż. Twierdzi, że turbina do Nord Stream 1... nie może dotrzeć do Rosji

W dzisiejszym oświadczeniu Gazprom przekazał, że "reżimy sankcyjne" oraz "rozbieżności względem zobowiązań umowych" uniemożliwiają dostarczenie do Rosji turbiny do gazociągu Nord Stream 1. Turbina stała się pretekstem do ograniczenia dostaw błękitnego paliwa za pośrednictwem "Północnego Strumienia".

fot. RG72 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75059169

"Reżimy sankcyjne nałożone przez Kanadę, Unię Europejską i Wielką Brytanią, jak również rozbieżności między aktualną sytuacją a istniejącymi zobowiązaniami umownymi ze strony Siemensa, uniemożliwiają dostawę turbiny 073 do stacji Portowaja CS"

- poinformował dzisiaj w krótkim oświadczeniu Gazprom.

Media zachodnie odczytują oświadczenie jako "wymówkę Rosji", by jeszcze bardziej ograniczyć dostawy gazu do Europy za pośrednictwem gazociągu Nord Stream 1. 

Od 29 lipca Gazprom zmniejszył dostawy gazu do Niemiec przez położony na dnie Bałtyku Nord Stream 1 do około 20 proc. nominalnej zdolności przesyłowej gazociągu.

Rosyjski koncern twierdzi, że musiał wyłączyć kolejną turbinę w głównej tłoczni gazociągu. Niemcy uważają, że nie ma powodów technicznych do redukcji przesyłu.

Dzisiaj rano kanclerz RFN Olaf Scholz, przekazał, że turbina jest od połowy lipca w Niemczech i "w każdej chwili" może być wysłana dalej. 

Rosja ogranicza dostawy gazu przez Nord Stream 1, tłumacząc to brakiem wspomnianej turbiny, która była serwisowana w Kanadzie. Gazprom zarzucił Siemensowi niedostarczenie wymaganych dokumentów, jednak firma odrzuciła te oskarżenia.  Gazprom utrzymywał także, że wysyłał do Siemensa "dziesięć listów z zażaleniami w sprawie innych turbin wymagających naprawy".

- W obliczu wojny rosyjskiej na Ukrainie trzeba mieć świadomość, że zawsze mogą pojawić się jakieś nieprawdziwe powody, które prowadzą do tego, że coś nie funkcjonuje

- mówił rano w zakładach Siemensa Scholz. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo