Terroryści z armii Putina. Wiceszef polskiej dyplomacji o ich zbrodniach i celach

Rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy, gdzie byli przetrzymywani ukraińscy jeńcy z Azowstalu. zginęło tam co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 osób zostało rannych. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński stwierdza, że dowodów na bestialstwo Rosjan jest znacznie więcej, a popełniane przez żołdaków Putina zbrodnie mają za wszelką cenę wywoływać przerażenie. Wiceszef polskiej dyplomacji w ostrych słowach mówi o tym, że „Rosja już wielokrotnie w Ukrainie dopuściła się aktów o charakterze terrorystycznym, bo mordowanie ludności cywilnej nie ma sensu strategicznego”.

By Itu - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115848647

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, o uznanie Rosji za państwo terrorystyczne i sponsora terroryzmu. W sobotę również minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs powiedział, że UE musi rozważyć możliwość uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.

Wiceminister Jabłoński pytany, czy również Polska uważa, że Rosja powinna zostać uznana na sponsora terroryzmu i co w praktyce oznaczałby taki krok, powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż Rosjanie z premedytacją zamordowali jeńców w Ołeniwce i to jest sprawa, która nie powinna pozostać bez konsekwencji.

Rosja po raz kolejny dopuszcza się zbrodni wojennej, to nie jest pierwsza zbrodnia w tej wojnie, to jest też zbrodnia, która kojarzy się bardzo mocno z tym, co robiła Rosja przez wiele dekad swojego istnienia, z mordowaniem jeńców. My sami doświadczyliśmy tego w Katyniu.
- powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Potrzebna całkowita izolacja Rosji

Podkreślił, że powinniśmy bardzo głośno mówić zbrodni popełnionej w Ołeniwce. 

Co do skategoryzowania tych działań jako terroryzm myślę, że Rosja już w trakcie tej wojny dopuściła się wielokrotnie aktów o charakterze terrorystycznym. Wszystkie akty wymierzone celowo w mordowanie ludności cywilnej, te ataki na ludność cywilną nie mają żadnego sensu strategicznego, mają wyłącznie wywołać przerażenie, zatem jest to dokładnie motyw terrorystów.
- powiedział wiceszef MSZ.

Dopytywany był, czy na gruncie prawa międzynarodowego w ogóle można wyciągnąć obecnie jakieś konsekwencje wobec Rosji. 

Z całą pewnością, wiele reżimów które wydawały się nietykalne ostatecznie upadało, ostatecznie ich twórcy i osoby zaangażowane w te zbrodnicze działania były pociągane do odpowiedzialności nawet jeśli zajmowało to wiele lat. Także w tym przypadku jesteśmy przekonani, że tak powinno nastąpić i jesteśmy też przekonani, że to prędzej czy później nastąpi.
- powiedział Jabłoński.

Dodał, że w tej chwili powinna nastąpić całkowita izolacja Rosji ze wszystkich gremiów międzynarodowych i forów wielostronnych. 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#Ukraina

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo