"Gdzie my k...a żyjemy?". "Wyborcza" pisze o zakupach biednej emerytki, ale w tej historii coś się nie zgadza

Co za kraj? - krzyczy pytanie z wyborcza.biz w opublikowanym dziś tekście. Portal opisał - jak sam formułuje - „scenę” ze sklepu spożywczego. Tam biedna emerytka miała zakupić dla siebie najtańszy makaron dla zwierząt. Nie kwestionując trudnej sytuacji części seniorów, pytamy: o jaki makaron chodzi?

Fot. Piotr Galant / Gazeta Polska

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że według wstępnych szacunków ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły rok do roku o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 proc. To optymistyczna wiadomość, bo może świadczyć o osiągniętym w Polsce szczycie poziomu inflacji.

Mimo to lekko nie jest.

Sytuację samotnej emerytki opisała wyborcza.biz. Zaczyna się tak:

„sytuacja z dzisiaj z Auchan: starsza pani (na oko po 70. roku życia) stoi przed stoiskiem dla zwierząt i głośno zastanawia się nad tym, czy karma dla zwierząt nie wyjdzie dla niej taniej”.

Kto historię opowiada? Wstrząśnięty pan Rafał, menadżer w dużej warszawskiej firmie. Rozmówca portalu relacjonuje dalej, że kobieta makaron dla zwierząt kupuje, bo „chyba na tym trochę zaoszczędzi”. Nie ma zwierzaka, bo „już dawno jej nie stać”. Kupuje więc dla siebie, ale wcześniej „idzie do kasy i trzy razy się upewnia, czy cena jest taka sama jak na półce z towarem”.

Jak historia wygląda dalej? Wstrząśnięty pan Rafał oddaje kobiecie zrobione przez siebie zakupy za ponad 400 złotych, a emerytka odpowiada:

„sprawdzę daty spożycia i zostawię na czarną godzinę”.

W tekście znajduje się też cytat z kasjerki i ochroniarza:

„Gdzie my k...a żyjemy, żeby emeryci jedli karmę dla psów. Co za kraj?”.

Czy tak wygląda sytuacja większości emerytów w Polsce? Jak podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu 2022, po waloryzacji emerytury i renty w ustawowej najniższej wysokości otrzymuje 465,0 tys. osób. Te wynoszą kolejno 1338,44 złotych (emerytura) i 1003,83 złotych.

W publikacji ZUS czytamy też, że „po waloryzacji największy odsetek emerytur - 16,6% - mieści się w przedziale wysokości od 2 000,01 zł do 2 400,00 zł”. W wyniku waloryzacji emerytury i renty wypłacane przez ZUS wzrosły średnio miesięcznie o 181,25 zł na osobę. Przeciętna emerytura w marcu 2022 r. wyniosła 2545 zł brutto.

Na ile rzetelna jest ta konkretna scena, opisana na wyborczej.biz? Równie jaskrawych historii "Wyborcza" publikowała mnóstwo. W temacie samej inflacji opisała na przykład sytuację warszawskiej pary, mającej miesiąc w miesiąc 25 tysięcy złotych. Okazało się, że to za mało, bo w drodze był do wykończenia 200-metrowy dom w podwarszawskich Michałowicach.

Pisano też o wakacyjnych wyborach. Redakcja pochyliła się nad Pawłem, który zazwyczaj wybierał Seszele albo Nowy Jork. Dotknięty inflacją musiał zrezygnować z luksusu na rzecz wypoczynku w Turcji.

Popadające w skrajności treści w zdecydowanej większości oparte są na anonimowych rozmówcach.

Coś tu się nie zgadza

Emilia Kamińska zwraca uwagę na Twitterze, że makaronu dla zwierząt w sieci sklepów Auchan kupić się nie da. Dowód? Załącza stronę internetową sklepu z wykazem wszystkich pokarmów dla zwierząt. Po makaronie ani śladu.

W kolejnym wpisie odnotowuje, że po wpisaniu hasła "makaron dla zwierząt Auchan", pierwszym i jedynym wynikiem jest tekst wyborczej.biz.

"Dziennikarstwo manipulacyjne to jednak trzeba umieć"

- konkluduje.

Za najtańszy makaron w Auchan - wcale nie dla zwierząt (400 g makaronu spaghetii) - przyjdzie zapłacić 2,08 zł. Na najtańsze półkilogramowe opakowanie kokardek, kolanek, piór czy świderek trzeba zaś wydać 3,57 zł.

 

 


Źródło: wyborcza.biz, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo