Rosyjska propaganda uderza w polskie media. Tak putinowcy podrobili okładkę gazety

Rosyjska propaganda uderza nawet w lokalne tytuły prasowe w Polsce. Tym razem celem działań rosyjskich służb stał się "Dziennik Wschodni". Na prorosyjskich stronach na Facebooku oraz na rosyjskim VKontakte ukazała się zmanipulowana okładka gazety, z tytułem sugerującym, że... Polska zajmie Ukrainę.

Rosyjska propaganda uderza w polskie media
fot. pixabay.com

"Wołodymyr Zełenski zamierza oddać Ukrainę Polsce. Jak polskie korzenie wpływają na decyzję prezydenta Ukrainy" - to artykuł, który rosyjska propaganda spreparowała, posługując się do tego okładką "Dziennika Wschodniego" z 19 lipca 2022 r. Fałszywka jest starannie przygotowana i na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do oryginału. Zdobi ją zdjęcie Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy. 

W rzeczywistości na pierwszej stronie "Dziennika Wschodniego" nie było artykułu o Zełenskim. Putinowska manipulacja sięga już jednak na tyle daleko, że fake news jest rozpowszechniany z dopiskiem "Polacy już otwarcie piszą, że osiągnęli porozumienie z Zełenskim w sprawie wchłonięcia Ukrainy przez Polskę". 

Po lewej - sfałszowana okładka, po prawej - prawdziwa (fot. Dziennik Wschodni):

Rosyjska propaganda wielokrotnie wypuszczała informację o "Europejczykach zmęczonych Ukraińcami". Z Kremla płynęły już też oskarżenia w stronę Polski o chęć zajmowania zachodniej Ukrainy. Celem putinowskich propagandystów są też media: w tym także Strefa Wolnego Słowa, którą zaatakowano w ramach dezinformacyjnej rosyjskiej operacji „Ghostwriter”, stanowiącej preludium do inwazji na Ukrainę. 

 

 Źródło: niezalezna.pl, Dziennik Wschodni

#propaganda #Ukraina #Rosja

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo