Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z Hiszpanem Pablo Carreno Bustą 6:3, 3:6, 3:6 w finale tenisowego turnieju ATP w Montrealu • • •

Kolejna zniewaga wobec żołnierzy AK. Na rozkaz KGB zdewastowano grób zbiorowy na Białorusi

Na rozkaz białoruskiego KGB zniszczony został obelisk upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi. Informację przekazał polonijny portal glosznadniemna.pl.

Konsul na miejscu zdewastowanego grobu
fot.glosznadniemna.pl

Chodzi o obelisk upamiętniający żołnierzy VII Uderzeniowego Batalionu Kadrowego Armii Krajowej dowodzonego przez Zbigniewa Czarnockiego „Czarnego”. 20 września 1943 roku ten oddział stoczył pod Stryjówką bój z żandarmerią niemiecką, tracąc 32 żołnierzy.

FOT.glosznadniemna.pl

"Nazwiska większości poległych widniały na wmurowanej w obelisk tablicy. Fakt zbiorowego pochówku nie zatrzymał wandali w pagonach z grodzieńskiego KGB, którzy kazali Aleksandrowi Szyszko, przewodniczącemu kołchozu „Jeziory”, na którego terenie znajduje się zbiorowy grób żołnierski, zniszczyć upamiętnienie tak, żeby nie pozostało po nim śladu"

- przekazuje polonijny portal.

Jak twierdzą dziennikarze, informację, o zamiarze zniszczenia "jednego z najlepiej zadbanych upamiętnień" żołnierzy AK na ziemi grodzieńskiej, otrzymali wczoraj. Mieszkaniec miejscowości Jeziory, w którym znajduje się siedziba kołchozu o tej samej nazwie, miał przekazać, że "z uwagi na to, że nikt z miejscowych nie odważy się na taki akt świętokradztwa", do zburzenia upamiętnienia "zaangażowano prawdopodobnie robotników ze Szczuczyna".

Dziś redakcja otrzymała potwierdzenie dewastacji. Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski przesłał dziennikarzom zdjęcia, na których konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Raczkowski oddaje hołd w miejscu zniszczonego obelisku.

 

 


Źródło: glosznadniemna.pl, niezalezna.pl

#groby ak białoruś #Białoruś #Aleksander Łukaszenka

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo