Łagodzenie sankcji wobec Rosji? Nie ma takiej opcji! Jabłoński: Ten błąd może podważyć wiarygodność UE

Komisja Europejska opublikowała dodatkowe wytyczne dla państw członkowskich dotyczące tranzytu towarów z Rosji w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami. Wynika z nich, że Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium UE „Jakiekolwiek rozwadnianie sankcji wobec Rosji jest krokiem błędnym, który może podważyć wiarygodność UE” – ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński decyzję KE o tym, że Rosja może przewozić koleją towary objęte sankcjami do i z obwodu kaliningradzkiego przez terytorium UE.

By Itu - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115848647

Wiceminister spraw zagranicznych został poproszony w programie Tłit WP o odniesienie się do tego, że Litwa podtrzymała ograniczenia w tranzycie przez swoje terytorium do obwodu kaliningradzkiego, ale KE złagodziła te sankcje.

Polski rząd wspiera działania litewskie. Uważamy, że jakiekolwiek rozwadnianie sankcji jest krokiem błędnym, który może podważyć wiarygodność Unii Europejskiej.
- powiedział Jabłoński.

Wskazał, że „dzieje się tak dlatego, że niestety wciąż wielu polityków w Europie Zachodniej, jest pod wpływami rosyjskimi”. 

Widzieliśmy, jak te wpływy daleko sięgają. Jeżeli widzimy przykłady tak wysoko postawionych polityków to znaczy niestety, że jest ich dużo więcej. To są też efekty tych działań zakulisowych, musimy sobie zdawać z tego sprawę, że one są bardzo realne i każdego dnia mamy z tym do czynienia.
- dodał. 

Wymienił w tym kontekście m.in. byłego kanclerza federalnego Niemiec Gerharda Schrödera.

Zadeklarował, że Polska wspiera Litwę. 

Litwa wykonuje sankcje, które zostały uzgodnione na poziomie unijnym, na poziomie 27 państw. Mamy oczywiście do czynienia z próbami rozwadniania tych sankcji, od samego początku.
- zwrócił uwagę.

Jak mówił, „nie może być tak, że Unia Europejska najpierw w deklaracjach wypowiada bardzo daleko idące tezy, i mówi, jak mocno będą szły te środki, a potem pod wpływem różnych zakulisowych wpływów, sama te środki osłabia. 

To jest bardzo groźne dla wiarygodności UE. Będziemy o tym głośno mówili.
- zapewnił Jabłoński.

Ocenił, że „z całą pewnością należy zadusić, zniszczyć czy wyeliminować każdą gałąź przemysłu rosyjskiego, każdą część rosyjskiej gospodarki, która stanowi element machiny wojennej”. 

Jeżeli Rosja przestawia całą swoją gospodarkę na tory machiny wojennej, na tory tego mechanizmu, który ma wspierać atak na Ukrainę, który ma wspierać działania wojenne, zbrodnicze, terrorystyczne, to każdą część gospodarki należy wyeliminować.
- zaznaczył.

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo