Teleportacja do XIX-wiecznej kopalni

Angielscy grotołazi, którzy badali podziemne groty w Alderley Edge w Cheshire, przechodząc do kolejnej podziemnej komory znaleźli się w opuszczonym szybie dawnej kopalni, który zamknięto na początku XIX wieku. We wnętrzu znajdowały się przedmioty i urządzenia pozostawione przez górników, tak jakby wyszli tylko na chwilę i mieli zaraz wrócić do przerwanej pracy.

Członek Derbyshire Caving Club pokazuje fajkę znalezioną w kopalni Alderley Edge Cobalt
Źródło: National Trust

Kopalnia kobaltu zakończyła swą działalność w czasie wojen napoleońskich, o czym świadczy napis sadzą na ścianie, pozostawiony prawdopodobnie przez jednego z  górników: „WS 20 sierpnia 1810 r.”. Prawdopodobnie zrobił go specjalnie, na pamiątkę swej pracy.

Historycy próbują w archiwach znaleźć osobę o inicjałach „WS”, niestety większość dokumentacji kopalni spłonęła w pożarze.

Przez te wszystkie lata nikt do szybu nie wszedł, nie wrzucano tam śmieci, po prostu o nim zapomniano. Jest to dosłownie kapsuła czasu, pokazująca świat górniczy z tamtych lat.

– powiedział Jamie Lund, archeolog z National Trust.

Ponieważ w szybie nie było świeżego tlenu, wszystkie przedmioty zachowały się w doskonałym stanie, m.in. gliniane fajki, jeden skórzany but czy mała miska.

Są tu też odciski palców górników, a na jednej ze ścian znaleziono nawet odcisk sztruksowych spodni, kiedy najwyraźniej któryś z robotników oparł się o mokrą glinę. Nienaruszone są również drewniane rozpórki podtrzymujące sufit, a winda kotwiczna jest nadal owinięta liną z konopi.

Alderley Edge to wioska licząca około 5000 osób. Szyb kopalniany został wydrążony w zboczu górującym nad wioską i jest to jedna z wielu kopalń otwartych na tym terenie przez wiele stuleci. Ludzie wydobywali tu miedź, kobalt i ołów od epoki brązu. Jaskinie i stare kopalnie w okolicy są własnością fundacji National Trust, która wydzierżawiła je Derbyshire Caving Club w latach 70. XX wieku i to grotołazi z tego stowarzyszenia odkryli zapomniany szyb. Od razu wiedzieli, że jest to niezwykłe znalezisko.

Znalezienie kopalni w nieskazitelnym stanie, wraz z takimi osobistymi przedmiotami czy napisami, jest rzadkością. To fascynujące okno w przeszłość.

– powiedział sekretarz klubu Ed Coghlan.

Obiekty znalezione w kopalni zostały sfotografowane, skatalogowane i pozostawione tam, gdzie zostały znalezione, by zachować je dla przyszłych pokoleń. National Trust stworzył interaktywny model 3D kopalni, do którego można uzyskać dostęp za pośrednictwem strony internetowej. Wirtualni zwiedzający mogą zobaczyć dokładnie to, co zobaczyli grotołazi, gdy po raz pierwszy weszli do świeżo otwartego szybu kopalnianego.

 

 Źródło: niezależna.pl; ancient-originis.net

#Wielka Brytania #zapomniana kopalnia kobaltu #kaspsuła czasu #górnicy brytyjscy #archeologia

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo