Biało-czerwoni poznali rywali na mistrzostwach świata piłkarzy ręcznych. Mundial odbędzie się w Polsce i Szwecji

Słowenia, Arabia Saudyjska i Francja będą grupowymi rywalami polskich piłkarzy ręcznych w mistrzostwach świata, które w dniach 11-29 stycznia 2023 zostaną rozegrane w Polsce i Szwecji. Losowanie odbyło się w sobotę w Katowicach. Tytułu będą bronić Duńczycy

Fot.Tomasz Jędzrejowski/ Gazeta Polska

Losowani z drugiego koszyka Polacy poznali rywali podczas ceremonii w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która uświetniła muzyką na żywo galę. Z towarzyszeniem orkiestry wystąpiła też piosenkarka Alicja Szemplińska, która będzie wykonywała hymn mistrzostw świata.

To najważniejsze wydarzenie w dziejach polskiej piłki ręcznej. Bez wsparcia Ministerstwa Sportu i Turystki organizacja takiej imprezy byłaby niezwykle trudna. Turniej ma szansę na wykreowanie nowych bohaterów. Liczę, że piłka ręczna rozgrzeje w styczniu Polskę, Szwecję i cały świat. Mam nadzieję, że MŚ odbędą się w nowej rzeczywistości, kiedy Ukraina będzie bezpieczna i wolna od rosyjskiej agresji

– powiedział prezes ZPRP Henryk Szczepański.

Mecz otwarcia Polska zagra z Francją

Mecz otwarcia, w którym Polska zagra z Francja, zostanie rozegrany w katowickim Spodku. W pierwszej rundzie 28. MŚ rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Po trzy najlepsze ekipy awansują do drugiej rundy z zaliczeniem wyników (bez meczu z najsłabszą ekipą). Zespoły z czwartych miejsc będą w Płocku grały w Pucharze Prezydenta IHF (czyli międzynarodowej federacji) o pozycje 25-32 w końcowej tabeli.

W drugiej fazie utworzone zostaną cztery grupy po sześć drużyn. Każda z nich rozegra po trzy mecze – z rywalami, z którymi nie grała wcześniej. Po dwie awansują do ćwierćfinałów. Z „dzikimi kartami”, przyznanymi przez IHF, w mistrzostwach zagrają reprezentacje Holandii i Słowenii.

W rundzie wstępnej mecze będą rozgrywane w Katowicach, Krakowie (po dwie grupy) oraz Goeteborgu, Jonkoeping, Kristianstad i Malmoe. Gospodarzami fazy głównej będą Kraków, Goeteborg, Katowice i Malmoe. Od ćwierćfinałów rywalizacja przeniesie się do Gdańska i Sztokholmu. Finał zostanie rozegrany w stolicy Szwecji 29 stycznia. Całość rozgrywek o Puchar Prezydenta IHF odbędzie się w Płocku.

Polacy mecze fazy wstępnej rozegrają w Katowicach, w przypadku awansu, na rundę główną przeniosą się do Krakowa. Znanych jest 27 z 32 uczestników przyszłorocznych MŚ. Grono finalistów uzupełni pięć zespołów z mistrzostw Afryki, które odbędą się w dniach 11-18 lipca w Egipcie (zostały przełożone ze względu na pandemię COVID-19).

 

 


Źródło: pap, niezalezna.pl

#piłka ręczna

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo