USA przekażą Ukrainie nowoczesne systemy obrony. Zełenski o "historycznej decyzji"

System obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie, dodatkowe pociski do systemów HIMARS - między innymi taki sprzęt wchodzi w skład nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Łączny koszt amerykańskiego wsparcia opiewa na 820 mld dolarów. "To historyczna decyzja" - pisze prezydent Wołodymyr Zełenski.

Zdjęcie ilustracyjne
Національна гвардія України

Jak podał w komunikacie resort obrony USA, w nowym pakiecie są dwa systemy NASAMS, cztery radary przeciwartyleryjskie, do 150 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm oraz "dodatkowa amunicja" do mobilnych systemów artylerii rakietowej HIMARS. Dostarczenie tej broni, o którą od dawna zabiegała Ukraina, zapowiedział już w czwartek prezydent Joe Biden.

W przeciwieństwie do poprzednich trzynastu pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy, większość sprzętu zostanie przekazana nie z magazynów sił zbrojnych USA, lecz zakupiona dla Ukrainy od producentów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative, za kwotę 770 mln USD. Z amerykańskich magazynów wysłane zostaną rakiety do HIMARS o wartości 50 mln USD.

NASAMS to rakietowy system obrony powietrznej średniego zasięgu produkowany przez amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon i norweski Kongsberg. Używa on standardowych amerykańskich rakiet powietrze-powietrze przystosowanych do wystrzeliwania z naziemnych wyrzutni. Jest używany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

"DoD [Departament Obrony] docenia współpracę z Norwegią, by umożliwić historyczną dostawę przez Stany Zjednoczone nowoczesnych systemów obrony powietrznej, które pomogą Ukrainie obronić się przed brutalnymi atakami Rosji z powietrza"

- napisano w oświadczeniu.

Nie podano dotąd, kiedy systemy trafią na Ukrainę. Wiadomo jednak, że ukraińscy żołnierze będą musieli przejść szkolenie z jego obsługi - jednego z pierwszych zachodnich systemów tego typu.

"Historyczna decyzja"

Za wsparcie za pośrednictwem mediów społecznościowych podziękował już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Decyzję o przekazaniu przez USA nowoczesnych systemów obrony powietrznej nazwał "historyczną".

"Dziękuję prezydentowi Stanów Zjednoczonych za nieustanne przywództwo i wsparcie UA w walce z agresorem. Razem ku zwycięstwu!"

- napisał na Twitterze Zełenski.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #USA #wsparcie militarne #wojna na Ukrainie

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo