W tym kraju chcą zabijać dzieci do 12 roku życia! Pomysł popiera… minister zdrowia - dziecko „nie musi się zgadzać”

Holenderski minister zdrowia Ernst Kuipers zaproponował, aby eutanazji można było poddawać dzieci poniżej 12 roku życia. przekazał on członkom izby niższej parlamentu (Tweede kamer) szczegółowe propozycje w tej sprawie. Ministerialny projekt zakłada dopuszczenie skrócenia życia dzieci młodszych niż 12 lat, które „nieznośnie cierpią”. W dokumencie zawarte są warunki przeprowadzenia zabiegu. 

Zdjęcie autorstwa gorden murah surabaya z Pexels

Szef holenderskiego resortu zdrowia wyjaśnia, że aby eutanazja mogła zostać przeprowadzona muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • nie może istnieć „żadna realna możliwość wyeliminowania beznadziejnego cierpienia dziecka”.
  • rodzice muszą wyrazić zgodę na zabieg, 
  • lekarz musi skonsultować się z przynajmniej jednym innym niezależnym medykiem. 

„W sensie prawnym dziecko nie musi zgadzać się na zakończenie życia, jednak lekarz musi postarać się o kontakt z dzieckiem w sposób odpowiadający jego poziomowi zrozumienia”.
- czytamy w dokumencie przekazanym holenderskim posłom.

Projekt przewiduje także, że konieczne jest wzięcie pod uwagę „werbalnych i niewerbalnych sygnałów od dziecka”. Jeżeli lekarz w sposób jasny otrzyma sygnał, że dziecko nie chce, aby jego życie się skończyło, zgoda rodziców nie wystarczy do przeprowadzenia eutanazji, przewiduje projekt ministra Kuipersa.

Eutanazyjna praktyka w Holandii

Obecnie eutanazja jest dozwolona pod określanymi warunkami:

  • (nieznośne, nierokujące poprawy cierpienie; konsultacje z innym lekarzem; zgoda świadomego swojego stanu pacjenta) jest dozwolona od 12. roku życia.
  • W wypadku dzieci w wieku 12-16 lat zgodę muszą również wyrazić rodzice lub opiekunowie. Osoby w wieku 16-18 lat mogą samodzielnie decydować o eutanazji, ale lekarze muszą konsultować się z rodzicami.

W Holandii funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen dotyczący przeprowadzania eutanazji u niemowląt

Nie jest to formalnie przyjęte przez procedowaną w parlamencie ustawę prawo, ale zbiór procedur sporządzonych przez naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Groningen we współpracy z miejscową prokuraturą. W 2005 r. protokół został zatwierdzony jako ogólnokrajowe wytyczne przez Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (Holenderskie Stowarzyszenie Opieki Pediatrycznej).
 

 

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo