Małpia ospa to żadna nowość. Wirus jest wśród ludzi od lat

Według biologa z Centre for Cancer Research w Seattle Trevora Bedforda, dostępne dziś informacje wskazują, że w pewnym momencie w ciągu ostatnich kilku lat, mniej więcej od 2018 roku, wirus zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi. Potwierdziła to analiza genetyczna wirusa małpiej ospy, przeprowadzona przez naukowców z różnych krajów. Dowodzą oni, że infekcja faktycznie krąży wśród ludzi od 2018 roku.

Autorstwa not listed - http://phil.cdc.gov (CDC's Public Health Image Library) Media ID #2329, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6314378

Według badaczy wirus prawdopodobnie został przekazany ludziom przez gryzonie – afrykańskie wiewiórki, pręgowane myszy, gambijskie szczury i jeże.

„New York Times” przypomina, że niektórzy eksperci ostrzegali od wielu lat, że całkowite zwalczenie ospy prawdziwej, ogłoszone w 1980 roku, uczyniło świat podatnym na ataki całej rodziny wirusów ospy i zwiększyło prawdopodobieństwo przekształcenia małpiej ospy w aktywny ludzki patogen.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Wśród symptomów wymienia się:

  • gorączkę,
  • bóle głowy
  • wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.
 

 

 


Źródło: Niezalezna.pl, PAP

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo