Ułatwić życie społeczności ukraińskiej goszczącej w Polsce. Ścigaj: Powstaje strategia międzyresortowa

"Przygotowujemy projekt strategii międzyresortowej, która będzie obejmować wiele sfer życia. Tak, aby nasi goście z Ukrainy razem z nami tworzyli społeczności lokalne, wpasowali w naszą gospodarkę. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przedstawimy konkretną strategię" - powiedziała minister w KPRM Agnieszka Ścigaj.

Agnieszka Ścigaj
Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Jak pomóc uchodźcom

Dziś w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej odbyła się konferencja wiceministra, pełnomocnika rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Pawła Szefernakera oraz ministra-członka Rady Ministrów Agnieszki Ścigaj. Dotyczyła działania na rzecz uchodźców z Ukrainy. "Wojna się niestety nie kończy. Wojna może trwać jeszcze długo, nikt tego nie wie jak długo. Część obywateli, która do nas przyjechała zostanie z nami być może dłużej. Stąd też jest moja obecność i rozmowa z polskim rządem o przygotowaniu określonej strategii" - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Strategii międzyresortowej, która będzie obejmować wiele sfer życia. Tak, aby nasi goście z Ukrainy razem z nami tworzyli społeczności lokalne, wpasowali w naszą gospodarkę, abyśmy próbowali wspólnie jakoś ułożyć to życie. Bo to może być konieczne

- podkreśliła.

Wskazała, że projekt będzie obejmował "miejsca zamieszkania, zagospodarowania samorządów, również przez ochronę zdrowia, edukację, ale przede wszystkim rynek pracy i usługi społeczne". "To są te obszary, które wymagają współpracy ponad resortowej. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie przedstawimy konkretną strategię" - zapowiedziała.

Ważne jest, żeby rodziny ukraińskie znalazły miejsce również w mniejszych miejscowościach. Jest w naszych gościach potężny potencjał. Większość z nich nie przyjeżdża tutaj po wsparcie socjalne. Ono na początku było bardzo konieczne, ale oni chcą pracować. Chcą razem z nami budować naszą gospodarkę, ale też i dbać o siebie i o swoje rodziny

 - powiedziała.

Program, o którym mówię będzie kompleksowo zawierał przede wszystkim możliwość zakwaterowania niekoniecznie już pod dachami naszych obywateli, ale w takich miejscach, żeby mogli mieć przynajmniej namiastkę swojej własnej samodzielności. Jednocześnie wykorzystując potencjał pustostanów w małych gminach

 - dodała Ścigaj.

Polskie Sprawy działające z PiS

Minister wskazała, że po wybuchu wojny na Ukrainie, koło Polskie Sprawy zadeklarowało, że będzie współpracowało z rządem w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a także przeciwdziałania destabilizacji państwa. "I porozumienie to obejmuje" - powiedziała.

Stwierdziła, że porozumienie z PiS jest "bardzo proste" i nie ma żadnych innych zapisów szczegółowych. Wyjaśniła, że nie ma w nim także zapisów o lojalnym głosowaniu z PiS w każdym głosowaniu w Sejmie. "Co do zasady, będąc w rządzie i uczestnicząc w pracach rządowych nad różnymi aktami prawnymi, będę starała się głosować za tymi ustawami. Natomiast to porozumienie tego nie obejmowało i wydaje mi się, że nie było też takiego oczekiwania" - powiedziała Ścigaj.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Agnieszka Ścigaj #Polskie Sprawy #Ukraina #Ukraińcy w Polsce

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo