Łukaszenka włączy się do wojny? Ukraina szykuje się na nowy atak z Białorusi. Zełenski zwołał specjalną naradę

Ukraina szykuje się na kolejny atak z Białorusi. W związku z potencjalnym zagrożeniem prezydent kraju zwołał specjalną naradę. Jak wynika z informacji militarnych - zagrożenie "wisi w powietrzu".

Zdjęcie ilustracyjne
Twitter/Wołodymyr Zełenski

Pomimo tego, że Aleksander Łukaszenka - oficjalnie - wciąż nie dołączył w zbrodni do swojego druha Władimira Putina, to co jakiś czas, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, z walczącego kraju płyną doniesienia o atakach, które przeprowadzono z terytorium Białorusi. Co więcej, w maju białoruskie wojska zostały rozdysponowane pod granicę białorusko-ukraińską granicę. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy przekazał, że Wołodymyr Zełenski szykuje się na nowy atak z północy.

"Prezydent Ukrainy rozmawiał o zagrożeniu ponowną ofensywą z terenu Białorusi z naczelnym dowództwem sił zbrojnych oraz Radą Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony"

- powiedział Ołeksij Daniłowi.

"Wszystkie organy, które mają z tym do czynienia, wyraziły swoją opinię na temat tego, co się obecnie dzieje, w jakim stanie są dziś wojska Białorusi, ilu jest tam żołnierzy Federacji Rosyjskiej i jakie mają plany. Wszystko to jest pod kontrolą naszego prezydenta i dowództwo obradowało wczoraj na ten temat dość długo, a uważam też, że efektywnie" - przekazał sekretarz RNBiO.

Narada poskutkowała decyzją o kontroli stanu przygotowania do obrony granicy w czterech przygranicznych północnych obwodach kraju.

Atak z powietrza

Warto dodać, że w dzisiejszym komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy mundurowi poinformowali o działaniach białoruskich żołnierzy. Najprawdopodobniej więc, jeżeli do ataku dojdzie, będzie to nalot.

"Na obszarze Wołynia i Polesia główne wysiłki Sił Zbrojnych Republiki Białorusi skupiają się na prowadzeniu rozpoznania, stanowiskach sprzętu inżynieryjnego i ochronie granicy państwowej. Utrzymuje się groźba nalotów rakietowych i powietrznych"

- przekazało ukraińskie dowództwo.

Przypomnijmy, że część Białorusinów obawiają się włączenia w wojnę. Realna groźba uczestnictwa w rosyjskiej wojnie skutkuje wzmożonymi wyjazdami z kraju.

 

 


Źródło: bielsat.eu, Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine, niezalezna.pl

#Białoruś #Aleksander Łukaszenka #Ukraina #wojna na Ukrainie

Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo