Ta inwestycja może uratować Afrykę. "Za kilka dni będziemy mogli mówić o szczegółach"

Wypowiedź prezydenta USA Joe Bidena o zamiarach budowy tymczasowych silosów w Polsce przy granicy Ukrainy to bardzo interesujący pomysł - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Przychylnie o koncepcji wypowiedział się też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

zdjęcie ilustracyjne/ pixabay.com/@Tomasz_Mikolajczyk

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Zastrzegł, że będzie to wymagać czasu. Biden stwierdził, że jest to jeden ze sposobów, by uniknąć dalszego wzrostu cen żywności spowodowanego m.in. przez rosyjską agresję i blokowanie przez Rosję ukraińskich portów.

Wicepremier zwrócił uwagę w swoim oświadczeniu, że deklaracja Bidena wymaga opracowania wielu szczególnych rozwiązań. Dotyczą one m.in. lokalizacji, wielkości, infrastruktury dodatkowej, źródeł finansowania, spraw własnościowych i wielu podobnych kwestii.

- W mojej ocenie ewentualne silosy powinny być usytuowane tam, gdzie kończą się szerokie tory z Ukrainy. Wówczas łatwiej będzie można przeładować zboże i tym samym zwiększyć możliwości przeładunkowe. Przy obecnych możliwościach maksymalna ilość zboża, jaka może być przeładowywana w Polsce to ok. 1,5 mln ton, podczas, gdy potrzeby Ukrainy wynoszą miesięcznie około 5 mln ton

- poinformował Kowalczyk.

Dodał, że "jednocześnie należy zwrócić uwagę, że realizacja tego typu inwestycji trwa około trzech-czterech miesięcy".

Adamczyk: Za kilka dni będziemy mogli mówić o szczegółach

"Silosy, o których dzisiaj mówił pan prezydent Biden, to jest element całej infrastruktury, która ma służyć temu, aby w sposób płynny to zboże, szczególnie pszenica, opuściło Ukrainę i dotarło do celu - mówił z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Musimy zrobić wszystko, aby zboże z Ukrainy dotarło do docelowych odbiorców, czyli szczególnie do Afryki

- podkreślił.

Adamczyk przyznał, że spotkał się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Markiem Brzezinskim i prosił o uściślenie informacji dotyczącej budowy silosów.

- Myślę, że za kilka dni będziemy mogli mówić o szczegółach

- stwierdził Adamczyk.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo