„Skrajna hipokryzja i poczucie absolutnej bezkarności”. Jolanta Hajdasz komentuje skandal z udziałem Kraśki

- Przecież to skrajna hipokryzja i poczucie absolutnej bezkarności. Kwoty, od których p. Kraśko nie odprowadzał podatków są zawrotne, aż trudno uwierzyć, że ktoś mógł nieświadomie tak długo nie wiedzieć, że ma obowiązek płacić podatki jak wszyscy – oceniła w rozmowie z Niezalezna.pl dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (CMWP SDP) Jolanta Hajdasz komentując ujawniony dziś podatkowy skandal z udziałem gwiazdy TVN. 

Jolanta Hajdasz
Autor: Filip Błażejowski

Portal tvp.info ujawnił dziś, że jeden z czołowych dziennikarzy TVN Piotr Kraśko, miał od 2012 do 2015 roku nie płacić podatku dochodowego oraz nie składać deklaracji PIT. Ponadto, jak podaje portal, Kraśko miał mieć od 2008 r. zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale nie wykazywał żadnych przychodów i nie odprowadzał podatku VAT.

Wstępne analizy kontroli, która miała miejsce w 2017 roku miały wykazać, że we wskazanym okresie Kraśko mógł zarobić 2,8 mln zł z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, a z tytułu pracy w telewizji (wówczas TVP) - ponad 700 tys. zł. 

- Po wszczęciu kontroli Kraśko złożył zaległe deklaracje VAT-7 za okres od stycznia 2012 do grudnia 2016 r., a także PIT-y 36L i 37 za lata 2012-2015. Równocześnie zapłacił zaległe podatki wraz z odsetkami na kwotę ponad 760 tys. oraz ujawnił faktury, których nie odkryli jeszcze kontrolerzy, na kwotę prawie 400 tys. zł.

- podał portal tvp.info.

Piotr Kraśko w mediach społecznościowych odniósł się do publikacji tvp.info, stwierdzając m.in., że „wszystkie kwestie podatkowe zostały wyjaśnione w Urzędzie Skarbowym 5 lat temu”. - Łączenie tego z moim obecnym miejscem pracy ma oczywisty kontekst – dodał dziennikarz.

Zdaniem szefowej CMWP SDP Jolanty Hajdasz, którą portal niezalezna.pl poprosił o komentarz w sprawie podatkowych problemów jednego z najbardziej rozpoznawalnych prezenterów TVN, jest to „zdumiewająca i wyjątkowo bulwersująca historia”. - Nie rozumiem, jak można nie płacić podatków, jak można nie zdawać sobie z tego sprawy – mówiła.

Nasza rozmówczyni przypomniała, że płacenie podatków „jest obowiązkiem każdego z nas”.

- Przeciętnego zjadacza chleba po prostu spotykają bardzo wysokie kary i wielkie nieprzyjemności, kiedy tego obowiązku nie dopełni, więc do wyjaśnienia jest sprawa jak to się stało, że tak długo nikt się tym nie interesował. Dobrze, że ta sprawa w tej chwili wyszła na jaw

- podkreśliła.

Zdaniem Jolanty Hajdasz, Kraśko należy do grona osób, „które powinny mieć bardzo wysokie morale”, bo – jak wskazała – „ma ogromny przywilej komentowania rzeczywistości i oceniania publicznie innych na antenach wielomilionowej telewizji”. -Taka osoba powinna przestrzegać sumiennie prawa i być po prostu bez zarzutu – dodała.

- Przecież to skrajna hipokryzja i poczucie absolutnej bezkarności. Kwoty, od których p. Kraśko nie odprowadzał podatków są zawrotne, aż trudno uwierzyć, że ktoś mógł nieświadomie tak długo nie wiedzieć, że ma obowiązek płacić podatki jak wszyscy

– podsumowała szefowa CMWP SDP. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

Przemysław Obłuski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo