Wpływowy niemiecki polityk nagle to dostrzegł? „Ostrzegali przed Putinem… Mieli rację”

Szef komisji ds. Unii Europejskiej w niemieckim Bundestagu Anton Hofreiter domaga się na temat „paternalistycznej” postawy Niemiec wobec krajów, leżących między Niemcami a Rosją. W wywiadzie dla dziennika „Welt” przyznaje, że ludzie z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy ostrzegali przed Putinem… mieli rację.

By Amaury Laporte - Protests Against War in Ukraine 057 - Three Tyrants Stalin Putin Hitler 1, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115633926

Na uwagę prowadzącego wywiad, że przez wiele lat Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed ambicjami Rosji, by stać się wielkim mocarstwem, ale ich obawy często nie były traktowane w Berlinie Hofreiter z odpowiedział: 

Chciałbym, aby niemiecka polityka jasno przyznała się do błędów popełnionych w przeszłości. Ja też się myliłem. Po aneksji Krymu przez Rosję sądziłem, że negocjacje z Putinem są jeszcze możliwe
- stwierdził Hofreiter.

Polityk uważa, że w tej sprawie należy zorganizować w Niemczech debatę.

Powinniśmy przeprowadzić debatę na temat tego, dlaczego się myliliśmy. Niemcy muszą uporać się ze swoim kolonialnym spojrzeniem na Europę Wschodnią. przez długi czas patrzyliśmy z góry na kraje leżące między Niemcami a Rosją w sposób wszystkowiedzący. Zgodnie z hasłem „My wiemy lepiej, co jest dla was dobre. Znamy się na tym. Nie martwcie się (...). Putin nie będzie tak szalał, świetnie nam się z nim współpracuje gospodarczo”
- przyznał Hofreiter.

Zdaniem Hofreitera niemieccy politycy nie mieli racji przyjmując taką paternalistyczną postawę. 

Ludzie z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy nas ostrzegali, mieli rację.
- przyznał polityk.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo