Łazik NASA przesłał zdjęcie Marsa. To, co uchwycił zaskoczyło naukowców

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) wysłała na Marsa specjalny łazik, celem zbadania tejże planety. Maszyna wykonała zdjęcie. To, co na nim widać, przerosło najśmielsze oczekiwania naukowców. Zdjęcie przedstawia formację skalną o dość nietypowym kształcie. Co to może być i w jaki sposób powstało?

Co przedstawia zdjęcie?
twitter.com/@SETIInstitute (fot. NASA)

Aby sfotografować powierzchnię Czerwonej Planety - NASA wykorzystała maszynę o nazwie Curiosity Rover. Nie jest to tylko łazik, lecz przede wszystkim zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze. Urządzenie wykonuje na bieżąco różnego rodzaju pomiary (m.in. meteorologiczne) oraz sprawdza stopień wilgotności gleby. 

Co przedstawia zdjęcie?

Co ciekawe, zdjęcia nietypowej formacji zostały wykonane w 3474 dniu misji NASA. Przedstawiciel instytutu naukowego SETI postanowił zabrać głos w jej sprawie.

Zdaniem eksperta z SETI na zdjęciu najprawdopodobniej zostały uchwycone zacementowane wypełnienia dawnych pęknięć w skale osadowej. Jak twierdzi - skała osadowa jest zbudowana z piasku i wody, tak reszta formacji była z mniej trwałego budulca i stopniowo uległa zniszczeniu.

Oto kolejna interesująca skała, która znajduje się w marsjańskim kraterze Gale! Kolce to najprawdopodobniej zacementowane wypełnienia dawnych pięknieć w skale osadowej. Reszta skały powstała z mniej trwałego materiału i uległa erozji

– oznajmił rzecznik Instytutu SETI na Twitterze.

Ponadto, jak podaje portal Space.com, do ukształtowania "delikatniejszych" skał mogły przyczynić się także warunki, które panują na Czerwonej Planecie. Siła grawitacji planety szacowana jest na około jedną trzecią tego, czego doświadczają mieszkańcy Ziemi.

 


Źródło: niezalezna.pl, twitter.com, NASA, o2.pl

#Mars #łazik

Anna Zyzek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo