Fala rosyjskiej propagandy wobec RP przybiera na sile. Żaryn: Kreml chce, żeby Polacy czuli strach

Oczernianie Polski, zantagonizowanie Polaków i Ukraińców oraz zastraszenie polskiego społeczeństwa - to zdaniem rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, główne założenia kremlowskiej propagandy. Według oceny Stanisława Żaryna, fala kłamstw wobec RP, w ostatnim czasie, przybrała na sile.

Fot. Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

Żaryn wymienił przykładowe działania, jakimi posługuje się Rosja.

"Polska to podżegacz wojenny, RP chce aneksji zachodniej Ukrainy, Polska planuje atak na Białoruś, władza w Polsce jest faszystowska, Polska odpowiada za śmierć migrantów na granicy z Białorusią, Polska organizuje wandalizm, demontując sowieckie pomniki"

- wymienił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Zaznaczył też, że operacja dezinformacyjna prowadzona przez Kreml, zakłada szerzenie kłamstw dotyczących relacji Polaków i Ukraińców. Podał też przykłady. "Polacy mają dość uchodźców z Ukrainy, polscy pracodawcy wyzyskują Ukraińców, Ukraińcy rządzą się w Polsce, Ukraińcy zagrażają Polakom" - podał Żaryn.

"Kreml próbuje również straszyć Polaków przekonując, że: Polska należy i będzie należeć do strefy wpływów Rosji, polityka i decyzje władz RP narażają Polaków na odpowiedź Rosji, atak na rosyjskiego ambasadora w RP to polska prowokacja"

- napisał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Propaganda wobec Ukrainy

Zaznaczył, że wobec Ukrainy Rosja prowadzi ofensywę informacyjną obliczoną zwłaszcza na utrwalenie tych tez, które stały się osią antyukraińskiej propagandy jeszcze przed 2014 r., a które Kreml rzucił na front wojny informacyjnej ze zdwojoną siłą 3 m-ce temu. "Są też nowe wątki" - podkreślił. Podał przykłady.

"Ukraina to nazistowski kraj, zagraża całej Europie, działania Rosji to odpowiedź na zbrodnie Kijowa, ukraińscy neonaziści rekrutują dzieci do walki, przy granicy z Rosją Ukrainą rozwijała broń biologiczną, eksportując żywność Kijów skazuje Ukraińców na głód"

- przekazał Żaryn.

Zachód i NATO również na celowniku

"W reakcji na udział części Zachodu w pomoc Ukrainie, Rosyjska propaganda prowadzi walkę informacyjną także przeciw tym państwom. Z jednej strony oczernia je lub zastrasza, a z drugiej odwołuje się do "mitu oblężonej twierdzy", kreując się na ofiarę antyrosyjskiej nagonki"

- ocenił rzecznik.

Jako przykłady propagandy rosyjskiej podał niektóre tezy stawiane przez Kreml, że Zachód jest zdominowany przez satanistów i nazistów, NATO jest wewnętrznie skłócone i upadnie, w Europie szerzy się rusofobia, poprzez sankcje Europa sama niszczy swoją gospodarkę, NATO próbuje unicestwić Rosję, Szwecja i Finlandia popełniają błąd, chcąc wstąpić do NATO, przez Europę i państwa b. ZSRS przelewa się fala wandalizmu przeciwko sowieckim pomnikom.

24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę. W piątek mija 93. doba wojny.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #rosyjska propaganda #rosyjska dezinformacja #Kreml #Stanisław Żaryn

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo