Z OSTATNIEJ CHWILI

Sąd uznał Saleha Abdeslama za winnego zabójstw w atakach terrorystycznych w Paryżu z 2015 roku.  • • •

Polska Akcja Humanitarna uruchamia „Misję Polska”

Blisko 100 osób, nowa struktura organizacyjna i jeden cel: pomóc ludziom, którzy uciekają do Polski przed koszmarem wojny w Ukrainie. Do dziś polską granicę przekroczyło 3,5 mln uchodźców - choć nie wszyscy z nami zostaną, wielu nie będzie miało dokąd wracać.

fot. pixabay.com

Ponad 1/4 mieszkańców Ukrainy została zmuszona do opuszczenia domów, by ratować siebie i swoich bliskich. Miliony uchodźców już zdecydowały się na wyjazd do Polski, codziennie naszą granicę przekraczają kolejne tysiące osób. Wiele z nich nie ma dokąd wrócić – ich domy zostały zniszczone, pola i drogi zaminowane, nie działają szkoły, szpitale. W niektórych częściach Ukrainy nie ma elektryczności lub bieżącej wody, pogarsza się kryzys gospodarczy, nie ma możliwości zatrudnienia.

- Musimy mieć świadomość, że setki tysięcy ludzi, którzy przyjechali po 24 lutego do Polski, zostaną w naszym kraju na dłużej

– mówi Helena Krajewska, rzeczniczka PAH. – Zaczynają praktycznie od nowa, nie mając środków do życia, żadnej stabilności. Potrzeby są naprawdę ogromne.  

„Misja Polska” planowana jest jako oddzielna, duża  struktura wewnątrz PAH, zorganizowana na wzór misji zagranicznych w krajach Afryki czy Bliskiego Wschodu. Będzie ona łączyć już istniejące projekty wsparcia z nowymi inicjatywami w długofalowej perspektywie. Jednym z zadań misji będzie dalsza pomoc na granicy polsko-ukraińskiej i w punktach recepcyjnych. Do tego dochodzą m.in. rozszerzone programy dystrybucji kart pomocowych, zapewnienie pomocy psychospołecznej i wsparcia żywnościowego dla dla dzieci i młodzieży w kryzysie uchodźczym.

– Już teraz myślimy o kolejnych działaniach: wsparciu przy zatrudnieniu, integracji, dostępie do nauki języka polskiego czy edukacji globalnej – dodaje Beata Dolińska, kierowniczka programowa PAH. – To bardzo szeroki obszar zadań, dlatego oprócz środków finansowych najbardziej potrzebujemy rąk do pracy. 

Aby sprostać nowym wyzwaniom, Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła rekrutację na wielką skalę. Łącznie zatrudnionych zostanie blisko 100 osób: specjalistów od logistyki i dostaw, pozyskiwania grantów, finansów czy zarządzania programami, a także ekspertów merytorycznych. Wszystkie bieżące rekrutacje można znaleźć TUTAJ.

 


Źródło: PAH

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo