Z OSTATNIEJ CHWILI

Hubert Hurkacz przegrał z hiszpańskim tenisistą Alejandro Davidovichem Fokiną 6:7 (4-7), 4:6, 7:5, 6:2, 6:7 (8-10) w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu • • •

Kadyrowcy wkroczyli do Mariupola

Kadyrowcy zaczęli patrolowanie okolic Mariupola, zmieniając inne podległe Rosji siły kontrolujące miasto. Doradca mera Mariupola informuje o przypadkach znęcania się nad ludnością cywilną próbującą opuścić miasto.

Autorstwa Mvs.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116133984

Przedstawiciel lokalnych władz napisał w serwisie Telegram, że rosyjskie siły okupacyjne wprowadziły w Mariupolu nowy system przepustek i ustawiły punkty kontrolne. Rejon (powiat) mariupolski jest patrolowany przez kadyrowców - dodał. Andriuszczenko przekazał, że patrolowane są przede wszystkim gruntowe drogi prowadzące objazdem do Berdiańska i Zaporoża.

Według niego mieszkańcy poinformowali, że w niedzielę patrol zatrzymał samochód z osobami zmierzającymi w kierunku Berdiańska. 

- Ludzi rozebrano, dręczono, stosowano przemoc fizyczną

 - napisał Andriuszczenko. Następnie - jak przekazał - samochód zawrócono do Mariupola. Pasażerowie i kierowca mieli zaświadczenia w sprawie tzw. filtracji, ale nie posiadali przepustki.

„Filtracja” to szczegółowe kontrole, które mają na celu wykrycie, czy dana osoba popiera władze ukraińskie lub ma związki z formacjami militarnymi Ukrainy. W przypadku uznania za „nieprawomyślną” taka osoba nie może opuścić miasta i zostaje zatrzymana – wynika z dotychczasowych informacji ukraińskich władz.

Andriuszczenko zaapelował do mieszkańców, by poczekali z wyjazdem z miasta na otwarcie oficjalnych korytarzy humanitarnych.

W sobotę Andriuszczenko poinformował, że rosyjskie siły dokonują w Mariupolu rotacji: bojownicy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej są zmieniani przez żołnierzy Rosgwardii i czeczeńskich bojowników. 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Ukraina

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo