Program dopłat dla rolników udało się wprowadzić tylko w Polsce. "PiS docenia i wspiera polską wieś"

- Obowiązkiem państwa i odpowiedzialnego rządu jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego, a polskim rolnikom gwarancji stabilnego prowadzenia upraw, hodowli oraz rozwoju - napisał premier Mateusz Morawiecki. Wiceminister rolnictwa, Krzysztof Ciecióra stwierdził, że Polska otrzymała dopłatę do nawozów i udało się nam wprowadzić ten program jako jedynym w Europie.

pixabay.com/Pexels

Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreśla, że "rolnictwo to strategiczny sektor polskiej gospodarki, który w kontekście trwającego konfliktu na Ukrainie, grożącego niedoborami żywności na świecie, jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu".

"Obowiązkiem państwa i odpowiedzialnego rządu jest zapewnienie Polakom bezpieczeństwa żywnościowego, a polskim rolnikom gwarancji stabilnego prowadzenia upraw, hodowli oraz rozwoju" - podkreśla premier Morawiecki.

"Po trudnych latach nieudolnych rządów PO-PSL stale wzmacniamy polską wieś. Współpracujemy z organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa i uważnie wsłuchujemy się w głos rolników, przyjmujemy ich wnioski, zgłaszane uwagi i postulaty" - dodał.

Premier Morawiecki poinformował, że dzisiaj odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, sekretarze stanu Ryszard Bartosik, Rafał Romanowski oraz prezes Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska, a także dyrektor generalny Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Waldemar Humięcki.

W dalszej części wpisu szef rządu podsumowuje dotychczasowe działania na rzecz polskiej wsi. Jako punkty, które udało się już zrealizować, wymienia fakt, że w trwającym naborze rolnicy mogą ubiegać się o Uzupełniającą Płatność Podstawową, w ramach systemu dopłat bezpośrednich, czyli de facto o dopłaty powyżej średniej unijnej, wydłużony został również terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne płatności w ramach PROW – do 15 czerwca, oraz dopłaty do nawozów mineralnych do 31 maja 2022 r.

Ponadto, jak pisze szef rządu, w całej Polsce zwiększono liczbę miejsc rolniczej sprzedaży bezpośredniej, wprowadzono większy zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, uwolniono rolniczy handel detaliczny, zwiększono ochronę producentów rolnych przed nieuczciwymi praktykami wielkich sieci handlowych, a także wsparto tradycję, historię i kulturę polskiej wsi poprzez dofinansowanie Kół Gospodyń Wiejskich.

Premier podkreślił, że w trakcie realizacji są projekty dotyczące przejścia na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa oraz ws. ryczałtu do 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego.

Z kolei w planach rządu jest inicjatywa, która zakłada stworzenie centralnego systemu informatycznego katalogującego zasób państwowej ziemi, nowe i bezpłatne miejsca do bezpośredniej sprzedaży w całej Polsce czy uruchomienie programu "Odbudowy polskiego przetwórstwa - 4,5 mld zł oraz inicjatywa "Ułatwienia dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny".

"Prawo i Sprawiedliwość docenia i wspiera polską wieś jak żaden inny rząd w historii. W tym wymagającym czasie wielu nakładających się na siebie kryzysów jest ona jednym z fundamentów bezpieczeństwa Polski"

- napisał premier Morawiecki. 

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra podczas wspólnej konferencji z wiceminister rozwoju i technologii Olgi Semeniuk oraz wiceszefa resortu finansów Artura Sobonia, powiedział, że Polska uzyskała zgodę na dopłaty do nawozów.

- Przekazujemy 4 mld zł dla producentów żywności w Polsce, tak aby utrzymać ich płynność finansową, ale również ulżyć nam, konsumentom w przewidywanych w końcu podwyżkach cen żywności w przyszłości

 - wskazał.

Przypomniał, że Polsce udało się wprowadzić ten program jako jedynej w Europie.

- Dzisiaj polski rząd jest jedynym w Europie wypłacającym dopłaty do nawozów i to do nas przyjeżdżają ministrowie różnych państw zaczerpnąć z naszych pomysłów i naszych rozwiązań - stwierdził Ciecióra. Wskazał m.in. na dopłaty do producentów trzody chlewnej czy "program, który również w lipcu tego roku zostanie uruchomiony - czyli możliwość przejścia na emeryturę osobom, które w dalszym ciągu prowadzą gospodarstwo rolne". Dodał, że jest to m.in. odpowiedź na problemy strukturalne, demograficzne, które obecnie pojawiają się na polskiej wsi.

Jak mówił wiceszef MRiRW, "dzisiaj to polski rząd jest w awangardzie tych rządów, które w Europie mówią o rolnictwie zrównoważonym".

- Tym rolnictwie, które będzie odpowiadać na potrzeby ekologiczne, wyzwania ekologiczne, jakie są dzisiaj na świecie, ale przede wszystkim będzie zapewniało dostęp do niedrogiej, dobrej jakości żywności i utrzymanie miejsc pracy (...) przede wszystkim u nas w Polsce" - mówił. "Skupiamy nasze działania na tym celu - zaznaczył.

Ciecióra zaapelował do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, "aby wreszcie zaczął działać rzeczywiście na korzyść rolników w Polsce". Stwierdził, że Donald Tusk jako przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej "sankcjonuje wszystkie te pomysły, które wychodzą z KE, a które de facto prowadzą do ograniczenia produkcji żywności w Polsce i Europie".

Według Ciecióry "Zielony Ład, który jest tak forsowany przez politycznych kolegów, znajomych Donalda Tuska, de facto w swoim założeniu ma na celu ograniczenie produkcji żywności w Polsce". Jak mówił, wiele propozycji ma na celu "zmniejszyć potencjał bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce i całej Europie, co jest dziś bardzo niepokojące w kontekście wojny na Ukrainie". 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo