45 euro na jednego uchodźcę? Takie wsparcie proponuje Komisja Europejska

Niespełna 250 mln euro dla 5 państw, które poniosły dotychczas największe koszty związane z przyjęciem uchodźców z Ukrainy - to propozycja Komisji Europejskiej. Biorąc pod uwagę, że do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Czech uciekło przed wojną ponad 5,5 mln osób, jest to ok. 45 euro na jedną osobę.

pixabay.com/dimitrisvetsikas1969

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

- Decyzja jest następstwem globalnego wydarzenia z 9 kwietnia "Stand Up for Ukraine", podczas którego Komisja zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich. (...) Państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc, taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE

 - czytamy w komunikacie Komisji.

- Aby zapewnić szybkie wydatkowanie środków bez dużego obciążenia administracyjnego, Komisja będzie uwalniać te środki na podstawie osiągniętych wyników, a nie rzeczywistych kosztów. (...) Komisja udostępni pozostałe 152 mln euro po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet - podała KE.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo