Przywrócić Leona Wasilewskiego! Architekt polityki wschodniej Piłsudskiego aktualny jak nigdy. A że ojciec Wandy… [FILM]

To jego koncepcje, który wyznaczyły linię obozu Józefa Piłsudskiego, mocno przyczyniły się do zwycięstwa Polski nad bolszewikami w 1920 r. - PPS powstała w 1892 r. w czasie zjazdu w Paryżu. Zgromadziło się tam… 14 osób. I w programie nowej partii umieściły one punkt, że ta partia będzie dążyć do odbudowy niepodległości w granicach przedrozbiorowych. Po okresie legalizmu, pozytywizmu, to była pierwsza partia, która postawiła hasło niepodległości w granicach przedrozbiorowych. Ale uwzględniła, że tam rozwinęły świadomość nowe narody – Litwini, Ukraińcy, Białorusini. Leon Wasilewski był najwybitniejszym znawcą polityki narodowościowej i opracował narodowościowy program obozu Piłsudskiego. PPS ogłosiła, że te narody otrzymają autonomię – powiedział w Wywiadzie z chuliganem prof. Krzysztof Brzechczyn z Uniwersytetu Poznańskiego i IPN. Niezwykle aktualną rozmowę o tym, jak koncepcje współpracy z tymi narodami pozwoliły zaistnieć państwu polskiemu i jak podobny proces dokonuje się dziś, obejrzeć można poniżej [ZOBACZ FILM na końcu tekstu].

ilustracja arch.

„Nie było, nie ma i być nie może” – te słowa hrabiego Piotra Aleksandrowicza Wałujewa, rosyjskiego inteligenta, carskiego ministra spraw wewnętrznych, dotyczyły odrębności Ukrainy od Rosji i jej prawa do własnego języka. Dziś zbrodnie Władimira Putina to także naturalna konsekwencja owego „Cyrkularza wałujewskiego”…

Jak wyjaśniał Leon Wasilewski, według rosyjskiej myśli nie ma „żadnej odrębnej narodowości ukraińskiej. Jest jeden naród rosyjski (russkij), który - jak każdy naród wielki dzieli się na odłamy, posiadające własne dialekty i gwary - wielkoruskie, białoruskie, małoruskie, czerwonoruskie”. Mordować Ukraińców pragnących niepodległości można, bo te gwary mogą mieć znaczenia lokalne, natomiast „ogólnonarodowa kultura musi być jedynie ogólnorosyjską (obszczerusskaja), wytworzona na skutek solidarnych usiłowań wszystkich plemion ruskich”. A „język ukraiński (małorossijskij, w języku potocznym „chachłackij”) nie jest językiem, tylko narzeczem, które można dopuścić do pewnych uprawnień w dziedzinie literatury popularnej, ale nigdy do szkolnictwa lub do piśmiennictwa naukowego, czy w ogóle literatury dla inteligencji”.

To Leon Wasilewski stworzył koncepcje, które skutecznie dały odpór rosyjskiej propagandzie. Jak? O tym (oraz o córkach polityka, zarówno komunistce, jak i bohaterce AK, więźniarce z Pawiaka i Ravensbrück) fascynująca rozmowa z prof. Krzysztofem Brzechczynem, znawcą postaci Leona Wasilewskiego poniżej:

 

 Źródło: niezależna.pl, Telewizja Republika, Radio Poznań

 

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo