Ustawa o SN. Ziobro: zawarliśmy porozumienie z PiS

- Zawarliśmy porozumienie z PiS, a w każdym razie jesteśmy bardzo blisko zawarcia, co do pewnych szczegółów, jeśli chodzi o przyszły kształt ustawy o Sądzie Najwyższym - powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro.

Autorstwa Adam Guz/ KPRM - Kancelaria Premiera from Poland - https://www.flickr.com/photos/premierrp/48085697621/, PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79933197

W piątek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO; w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych ws. KPO. Polska i KE doszły do porozumienia ws. "kamieni milowych" - dodał.

Ziobro odnosząc się tej sprawy na konferencji prasowej stwierdził:

- My znamy te ustalenia. Nie powiem, że jesteśmy entuzjastami ustaleń, jeśli chodzi o sferę sądownictwa. Znane jest państwu nasze stanowisko jako Solidarnej Polski, które stoi na gruncie obrony polskiej suwerenności i braku zgody na ingerowanie Komisji Europejskiej w obszar, który nie jest traktatowo przewidziany dla kompetencji organów unijnych. To jest m.in. obszar organizacji sądownictwa.

Zaznaczył jednocześnie, że Solidarna Polska działa w realiach politycznych i kontekście, w którym znajduje się Polska.

- Polska potrzebuje środków, które pochodzą z kredytu, bo mowa w tej chwili o kredycie, KPO, czyli te środki, które UE w imieniu wszystkich krajów zaciągnęła, pożyczkę. Wśród państw żyrujących tą pożyczkę, które będą ją spłacać, jest też Polska - dodał Ziobro.

- Te pieniądze się nam po prostu, po pierwsze należą, po drugie - były bezprawnie blokowane, a po trzecie - zadaniem polityków w takim wypadku w sposób pragmatyczny jest postąpić tak, aby te środki do Polski trafiły

 - zaakcentował szef MS. Dodał, że Solidarna Polska stara się w tej sprawie "postępować pragmatycznie".

- Zawarliśmy porozumienie z PiS, a w każdym razie jesteśmy bardzo blisko zawarcia, co do pewnych szczegółów, jeśli chodzi o przyszły kształt ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli tej ustawy, która jest procedowana w Sejmie

 - wskazał Ziobro. - Ale nasze ostateczne uzgodnienie kształtu tej ustawy, w sensie wprowadzenia jej w życie nie warunkuje zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie w życie tego dokumentu - zaznaczył minister sprawiedliwości.

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo