Premier Morawiecki w Gazecie Polskiej: Praca Ukraińców może być wielką wartością dodaną w gospodarce

- Dzisiaj na polskich budowach, ze względu na to, że wielu ukraińskich mężczyzn wyjechało na wojnę, spełniając swój wielki, patriotyczny obowiązek wobec suwerennej Ukrainy, zaczyna brakować pracowników. Ale najważniejsze: pamiętajmy, że obrona Ukrainy, to także obrona Polski. Na tamtych szańcach, Ukraińcy walczą za nas. Jesteśmy im winni wdzięczność. Dlatego cieszę się, że niemal wszyscy Polacy przyjęli potrzebujących wsparcia uchodźców wojennych z otwartymi sercami zgodnie z zasadą: gość w dom, Bóg w dom – mówi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Tomaszem Sakiewiczem i Piotrem Lisiewiczem w najnowszym numerze tygodnika Gazeta Polska, który w środę pojawi się w sprzedaży.

Mateusz Morawiecki
fot. Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak wyliczył premier, mamy w tej chwili w Polsce nawet ponad 2.5 miliona uchodźców. To w 90 proc. kobiety i dzieci, część z nich to osoby starsze. Razem z Ukraińcami, którzy wcześniej pracowali u nas, to ponad 3,5 miliona.

W wywiadzie Mateusz Morawiecki ostrzegł przed fake newsami dotyczącymi uchodźców, rozpowszechnianymi przez rosyjską piątą kolumnę:

Warto mieć na uwadze, że ci Ukraińcy także pracują dla Polski. Bo przecież są u nas ugrupowania, także po stronie prawicowej, które starają się zniechęcić Polaków do tego patriotycznego, obywatelskiego wysiłku, z którym mamy do czynienia. To ludzie, którzy prowadzą często wojnę informacyjną, produkują fake newsy, tak jakby działali na zlecenie Putina. Np. nieprawdą jest, że Ukraińcy mają lepszy dostęp do wielu usług publicznych, czy to w zakresie edukacji, czy służby zdrowia, czy rynku pracy, niż Polacy.

Jak podkreślił premier, polska gospodarka potrzebuje w tej chwili rąk do pracy: - Chciałbym zwrócić uwagę, że dziś mamy najniższy poziom bezrobocia w historii III RP. Gdy spotykam się z przedsiębiorcami, to pierwsze zdanie w tych rozmowach brzmi: potrzebujemy rąk i głów do pracy. Dlatego praca Ukraińców zamieszkujących w Polsce może być wielką wartością dodaną w naszej gospodarce.


Całość wywiadu z premierem Morawieckim już w najbliższym numerze tygodnika "Gazeta Polska". Wydanie dostępne od środy 4 maja! Zachęcamy także do kupowania prenumeraty elektronicznej!

 

 


Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska #Mateusz Morawiecki

Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo