Do odciętych gmin przywracany jest gaz. Obszary zaopatrywane przez Novatek przejmują polskie firmy

Już 5 gmin odciętych od gazu z powodu sankcji na rosyjską firmę odzyskało dostawy surowca. Ponadto, zapotrzebowanie obszarów działania firmy Novatek, zostaną oddane do dyspozycji polskich firm.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W piątek rzecznik rządu przypomniał na briefingu prasowym, że Polska objęła sankcjami spółkę Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółkę zależną w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

W związku z tą decyzją - dodał - "w niektórych gminach doszło do czasowego przerwania dostaw gazu".

Gaz wraca do gospodarstw

Dziś PGNiG rozpoczęło przywracanie dostaw gazu w gminach, w których działała rosyjska firma objęta sankcjami. Jak poinformowano błękitne paliwo mają już z powrotem mieszkańcy gminy Polanów, Cegłów, Kałuszyn, Mrozy i Żuromin, w innych gminach dostawy powinny wrócić jeszcze w dziś.

"Dzisiejsze polecenia premiera Mateusza Morawieckiego wydane spółkom skarbu państwa na podstawie ustawy o zarządzaniu kryzysowym są już skutecznie realizowane w poszczególnych miejscowościach"

- napisał na Twitterze Piotr Müller.

Sieci Novatek przejmą polskie spółki

Teraz do odciętych wcześniej gmin - Cegłów, Kałuszyn, Lubień Kujawski, Lubowidz, Łeba, Mieścisko, Mrozy, Polanów, Zagórów, Żuromin - dostawy zapewniane będą przez spółki Skarbu Państwa.

"To bardzo dobra decyzja. Cieszymy się, że rząd szybko zareagował na te problemy, które dotknęły m.in. mieszkańców gminy Cegłów oraz placówek publicznych, które tym gazem są zasilane"

- ocenił burmistrz Cegłowa Marcin Uchman.

Jak poinformowało PGNiG, po nawiązaniu kontaktu przez PSG z przedstawicielami firmy Novatek, wydanie infrastruktury i niezbędnej dokumentacji odbyło się bez zakłóceń i w dobrej atmosferze. Obsługiwana odtąd przez PSG infrastruktura obejmuje łącznie ponad 85 km sieci gazowych średniego ciśnienia, do których gaz jest dostarczany cysternami w postaci skroplonej i po regazyfikacji przesyłany do odbiorców.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Piotr Muller #gaz #novatek

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo