Nitras i Scheuring-Wielgus stracili immunitety. Mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności

Posłowie Sławomir Nitras i Joanna Scheuring-Wielgus mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej - zdecydowali posłowie, uchylając immunitety politykom opozycji.

Sławomir Nitras i Joanna Scheuring-Wielgus
fot. Tomasz Hamrat, Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Możliwości pociągnięcia posła Sławomira Nitrasa do odpowiedzialności karnej domagał się oskarżyciel prywatny Marek Palarczyk. To były działacz Kukiz'15, którego Nitras oskarżył o chodzenie po Sejmie w koszulce z rasistowskimi napisami. Za uchyleniem immunitetu Nitrasowi zagłosowało 231 posłów, 217 było temu przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Pociągnięcia Nitrasa do odpowiedzialności karnej domagał się oskarżyciel prywatny Marek Palarczyk, którego pod koniec 2017 roku Nitras oskarżył o chodzenie po Sejmie w koszulce opatrzonej napisami "rasista", "ksenofob" oraz "Polska bez islamu".

Sejm też o uchyleniu immunitetu posłance Lewicy Joannie Scheuring-Wielgus z Lewicy. Sprawa dotyczy jej "happeningu" przeciwko pedofilii w Kościele katolickim. W 2018 r. posłanka Lewicy wywiesiła na bramie wejściowej do bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela w Toruniu dziecięce buciki oraz plakaty z hasłem "Baby Shoes Remember. Stop pedofilii". Według komendanta głównego policji, Scheuring-Wielgus naruszyła art. 63 a kodeksu wykroczeń, zakazującego wieszania w miejscach publicznych ogłoszeń i plakatów bez zgody osób zarządzających tymi obiektami. 

Za uchyleniem immunitetu Scheuring-Wielgus głosowało 232 posłów, 214 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. 

Scheuring-Wielgus w rozmowie z dziennikarzami odniosła się do sprawy po głosowaniu.

- Spodziewałam się takiej decyzji, bo takie rozmowy już trwały podczas komisji regulaminowej

 - powiedziała.

- Z wielką chęcią stanę przed sądem i będę mówiła o tym, o czym mówię od 2018 roku, że trzeba zawsze stać po stronie pokrzywdzonych, a nie po stronie sprawców, którzy gwałcą dzieci - chłopców i dziewczynki - zadeklarowała posłanka Lewicy.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Sejm #Sławomir Nitras #Joanna Scheuring-Wielgus

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo