W 2007 roku głosowano ustawę o zapasach gazu w Polsce. Jak głosowała PO i PSL?

Kilka dni temu Rosja zdecydowała o zaprzestaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii. Gdyby Polska nie wybudowała gazoportu w Świnoujściu czy gazociągu Baltic Pipe, nasza sytuacja mogłaby być dramatyczna. W tej chwili zapełnienie polskich magazynów gazu wynosi 76%. W tym kontekście warto przypomnieć, którzy politycy byli w 2007 r. przeciwni uchwaleniu ustawy o zapasach strategicznych gazu i ropy naftowej .

pixabay.com / stevepb

Ustawa o zapasach strategicznych ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego z 16 lutego 2007 r. to dokument, który określa zasady tworzenia, utrzymywania i finansowania zapasów ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego; przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców objętych obowiązkiem tworzenia i utrzymywania zapasów oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa oraz wypełniania zobowiązań międzynarodowych, w tym dysponowania zapasami.

Przypomnijmy: w 2007 roku w Polsce wraz z koalicjantami rządził PiS. Jak głosowali posłowie poszczególnych ugrupowań w tej sprawie? Projekt został poparty przez cały klub PiS, posłów SLD, Samoobrony, LPR, RLCh, RLN, 2 posłów PO oraz 6 posłów niezrzeszonych. 

Przeciw było 110 posłów PO oraz 14 posłów PSL-u. Byli to między innymi: Donald Tusk, Ewa Kopacz, Czesław Mroczek, Jolanta Hibner, Rafał Grupiński, Ireneusz Raś, Beata Sawicka, Bogdan Zdrojewski, Sławomir Nitras, Jarosław Wałęsa, Waldemar Pawlak. 

Z pełną imienną listą głosowania można zapoznać się na stronie Sejmu klikając tutaj

Polska ma bardzo wysoki wskaźnik stanu napełnienia magazynów gazowych 

Polska w porównaniu z innymi państwami europejskimi posiada bardzo wysoki poziom zapełnienia magazynów gazowych, ponieważ wynosi on aż 76%. W Belgii wynosi on zaledwie 14%, w Austrii - 17%, na Węgrzech - 19%, a we Francji 31%. 

 Źródło: tvp.info, twitter, niezalezna.pl

 

Mateusz Mol
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo