Morawiecki: Polska pomoże Słowacji uniezależnić się od rosyjskiego gazu

- Rosja, rozpoczynając wojnę na Ukrainie, uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, doprowadziła do gigantycznej inflacji. Putin chce odbudować imperium rosyjskie - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu ze swoim słowackim odpowiednikiem Eduardem Hegerem. Dodał, że Polska pomoże Słowacji w uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu.

twitter.com/PremierRP

Morawiecki przybył w piątek rano na Słowację, gdzie wziął udział w konsultacjach międzyrządowych. Wśród tematów była m.in. rosyjska agresja na Ukrainę oraz polityka energetyczna i gospodarcza.

Polski premier, na wspólnej konferencji prasowej z szefem słowackiego rządu, wskazywał, że podstawową intencją Władimira Putina jest odbudowa imperium rosyjskiego.

"Poszerzenie strefy wpływów na Polskę, Słowację, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię to cel, który byłby realizowany zaraz po zwycięstwie na Ukrainie"

- ocenił premier.

"Rosja nie rozpoczęła tylko wojny na Ukrainie, wojny militarnej. Rosja jednocześnie uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, Rosja doprowadziła także do gigantycznej inflacji"

- wskazywał szef polskiego rządu.

Jego zdaniem, używanie instrumentów ekonomicznych i surowcowych to zaplanowane działanie, mające na celu destabilizację gospodarczą Europy i zburzenie europejskiej gospodarki.

"Dlatego Słowacja pokazuje tutaj znakomitą postawę"

- oświadczył Morawiecki, zwracając uwagę, że zależność Słowacji od rosyjskiego gazu jest większa i groźniejsza, niż w przypadku Polski.

Wskazywał, że Polska jeszcze w tym roku będzie niezależna od rosyjskiego gazu.

"Słowacja ma trudniejszą pozycję, ale rozmawialiśmy bardzo konkretnie o tym, jak wraz z otwarciem interkonektora gazowego między Polską a Słowacją, pomoc Słowacji uniezależnić się także od rosyjskiego gazu. Na tym polega prawdziwa solidarność. Zrobimy to. Obiecałem panu premierowi tego typu wsparcie"

- dodał.

Połączenie gazowe między Polską i Słowacją zostanie uruchomione w tym roku 

"Kończy się budowa połączenia gazowego miedzy Polską i Słowacją, w tym roku to połączenie powinno być już uruchomione. Oczekujemy, że już w lipcu 2022 r. dojdzie do uruchomienia testowego"

- powiedział premier Słowacji Eduard Heger.

Dodał, że Słowacja potrzebuje sinego partnerstwa, aby zagwarantować swoim obywatelom stałe dostawy gazy. Dziękował Polsce za współpracę.

"Jesteście dla nas nie tylko partnerami, ale też przyjaciółmi"

- powiedział słowacki premier.

Brutalne zbrodnie Rosji 

Heger podkreślił w swojej wypowiedzi, że armia rosyjska w brutalny sposób dokonała inwazji na suwerenne państwo i przeprowadziła atak na życie ludzi na Ukrainie.

"Jesteśmy świadkami zabijania dzieci, gwałtów na kobietach, jesteśmy świadkami zabijania niewinnych obywateli, to jest niszczenie kraju"

- podkreślił słowacki premier.

"I Polska, i Słowacja to sąsiedzi, przyjaciele, którzy nie odwrócili się plecami do Ukrainy, bardzo intensywnie wspólnie pomagamy Ukrainie i będziemy kontynuować współpracę w tej pomocy, ponieważ uświadamiamy sobie, jak istotne jest w kontekście naszej historii, aby Ukraina pozostała wolnym, demokratycznym krajem"

- podkreślił Heger.

Dodał, że należy wprowadzać kolejne sankcje przeciwko Rosji.

"Z Polską naprawdę jesteśmy w tym zgodni, zgadzamy się, jeżeli chodzi o inicjatywę i przyszłość Ukrainy pod względem perspektywy europejskiej. Mówiliśmy o tym, że będziemy kontynuować i będziemy silnym, wspólnym głosem mówić o tym, że będziemy wspierać tę przyszłość europejską Ukrainy"

- powiedział Heger

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo