Rosjanie blokują zakłady Azowstal, bo chcą uniknąć bezpośrednich walk z Ukraińcami. Nowe informacje od brytyjskiego MON

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że decyzja Putina o blokowaniu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu oznacza prawdopodobnie, że Rosjanie planują zdusić opór Ukraińców, unikając pełnej ofensywy swych sił lądowych, która przyniosłaby im straty w ludziach.

By Olegzima - Olegzima, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1714555

"Atak lądowy na pełną skalę przyniósłby prawdopodobnie liczne ofiary (wśród rosyjskich żołnierzy), co dodatkowo osłabiłoby skuteczność bojową sił Rosji"

- głosi komunikat resortu, oparty na ustaleniach brytyjskiego wywiadu.

Trwa bardzo intensywny ostrzał wschodniego Donbasu, siły rosyjskie starają się posuwać w kierunku takich miast jak Łyman, Barwinkowe i Popasna - przypomina ministerstwo.

W czwartek dowódca 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej major Serhij Wołyna poinformował, że prawdopodobnie około 1000 cywilów wciąż ukrywa się w rozległych podziemnych schronach na terenie zakładów Azowstal, które są ostrzeliwane przez rosyjskie wojska przez 7-10 godzin na dobę.

Mariupol jest oblegany przez Rosjan od początku marca. W mieście trwają ostrzały i bombardowania. Sytuacja mieszkańców jest katastrofalna - według ostrożnych szacunków mogło tam już zginąć ponad 20 tys. osób. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo